Krūmiņa par Valsts kontroles vadītāja iecelšanu: Man būtu gribējies, lai šis process ir atklātāks

Šodien, 19. janvārī, ir pēdējā darba diena valsts kontrolierei Elitai Krūmiņai, kuru amatā nomainīs Rolands Irklis, kuru valdība plānojusi atcelt no Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas vadītāja amata. Pati Krūmiņa atzīst, ka būtu vēlējusies atklātāku nākamā valsts kontroliera iecelšanas procesu.

Šorīt intervijā LTV raidījumā “Rīta panorāma” Krūmiņa pauda lepnumu par to institūciju, kāda tā ir šobrīd, ņemot vērā to, ka Latvijas augstākā audita iestāde ir augsti novērtēta gan pašmājās, gan starptautiski.

“LR augstākā audita iestāde ir ļoti augstu novērtēta gan mūsu valstī, gan starptautiskā līmenī. Mēs no institūcijas, kas ir mācījusies no citiem, šobrīd esam viena no institūcijām, kas nosaka starptautiskos standartus pasaulē. Esmu lepna par to, kas ir sasniegts,” sacīja Krūmiņa.

Pēc viņas paustā, iestāde katru gadu sniedz ap 400-500 ieteikumus, kas skar plašu loku, sākot no budžeta ieņēmumiem un beidzot ar tādiem, kas atvieglo iedzīvotāju dzīvi. Tiesa, par Valsts kontroles ieteikumu ieviešanu mazāk tiek publiski runāts, un tas “ne vienmēr ir pamanāms”.

Viņa minēja, ka ir lietas, kas bijušas ļoti nozīmīgas, piemēram, attiecībā uz Rīgas brīvostā konstatētajiem pārkāpumiem. Tāpat atklāti pārkāpumi “Rīgas namu pārvaldniekā”, tostarp attiecībā uz “fiktīvo nodarbinātību”.

“Pamatvērtības, kas man bija būtiskas, vērtējot jauno kontrolieri, – tā ir profesionalitāte, politiskā neatkarība un neitralitāte. Acīmredzot daļai Saeimas politiķu bija citi kritēriji, kāpēc šie jautājumi netika ņemti vērā,” runājot par jauno Valsts kontroles vadītāju, sacīja Krūmiņa.

“Katrā ziņā, tā nu ir vēsture. Lēmums ir pieņemts un jaunais valsts kontrolieris ir stājies amatā. Protams, man būtu gribējies, lai šis process ir atklātāks, skaidrāks un saprotamāks,” atzina Valsts kontroliere.

Kā zināms, Saeima ceturtdien, 14. janvārī, valsts kontroliera amatā ievēlēja Rolandu Irkli.

Rolands Irklis ir padomes priekšsēdētājs Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā, kā arī Eiropas enerģētikas regulatoru padomes viceprezidents. Tāpat viņš pilda Energoregulatoru sadarbības aģentūras Regulatoru valdes priekšsēdētāja vietnieka amata pienākumus.

Irkļa kandidatūru šim amatam virzīja 13 parlamentārieši.

Foto: F64