KP: Mazumtirdzniecībā sviesta cenai piecenojums ir pat līdz 70%

Sviesta cena Latvijā šobrīd ir sasniegusi maksimumu, taču tā būtiski palielinājusies arī visā pasaulē, intervijā LNT raidījumam “900 sekundes” sacīja Konkurences padomes (KP) vadītāja Skaidrīte Ābrama.

KP vadītāja norādīja, ka sviesta cenas kāpums Latvijā ir pamatots, jo globālajā tirgū pieaudzis pieprasījums pēc piena taukiem. Vienlaikus viņa uzsvēra, ka sviesta cenas būtiski kāpušas ne tikai Latvijā, bet visā pasaulē.

“Šobrīd cenas Latvijā jau noteikti ir sasniegušas pīķi, jo jau tiek meklētas alternatīvas lētāka sviesta importam,” pauda Ābrama.

Viņa uzsvēra, ka sviesta cena Latvijā šobrīd ir sasniegusi maksimumu, kā liecina statistika, Igaunijā sviests šobrīd maksā par apmēram 20-30% lētāk nekā Latvijā.

KP gan patlaban neredz pamatu iejaukties šajā tirgū, piebilstot, ka cenas kāpumu ir sekmējuši “tirgus un globālie apstākļi”. Vienlaikus viņa atzina, ka mazumtirdzniecībā sviesta cenai piecenojums ir pat līdz 70%.

Jau vēstīts, ka sašutumu sabiedrībā un plašsaziņas līdzekļos izraisījusi ziņa, ka sviesta paciņas cena Latvijā pārsniegusi divus eiro. Eksperti norāda, ka cenas kāpumu ietekmē gan pieaugošais sviesta patēriņš lielajos tirgus, gan piena ražošanas kritums Eiropas Savienībā.

Kā liecina Latvijas Tirgotāju asociācijas (LTA) aplēses, periodā no 2016.gada līdz 2017. gada sākumam sviesta cena bija pieaugusi par 8%.

Vidējā cena sviestam (82%) 2016. gada martā bija 7,90 eiro kilogramā, cena 2017. gada martā – 8,55 eiro kilogramā, savukārt maijā vidēja cena sviestam nedaudz saruka līdz 8,35 eiro par kilogramu.

Šobrīd sviesta cena ir 13,10 eiro kilogramā. Kāpums ir 53% procenti vai vidēji viens eiro par paciņu sviesta.

Kā skaidro LTA, sviesta cenu kāpumu noteica vairāki faktori kā rezultātā biržā pagājušā gada otrajā pusgadā sviesta cena pieauga līdz 3 – 4,5 tūkstošiem eiro par tonnu, bet 2017. gada pirmajā pusgadā palielinājās līdz 6,3 tūkstošiem eiro par tonnu.

LTA prezidents Henriks Danusēvičs prognozē, ka cenas stabilizēsies līdz gada beigām 9.5 – 10 eiro par kilogramu robežās.

Foto: Ponce photograpy/https://pixabay.com/en/users/ponce_photography-2473530/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/