Komare: Rudeni ieskandina deflācija

Pienākot rudenim un iestājoties dzestrākam septembra laikam, arī deflācija nolaidās nedaudz zemāk pēc savas temperatūras skalas. Gada laikā cenas samazinājās par 0.3%, bet tas nav lielākais cenu kritums, ko šogad esam novērojuši. Tieši ar transportu un ar mājokli saistītās izmaksas bija tās, kas gadā vidējo cenu līmeni vilka un, visticamāk, turpinās vilkt uz leju.

Septembri varētu uzskatīt par rāmu mēnesi bez īpašām pārmaiņām. Pasaules naftas cenu nesatricināja ārkārtēji apstākļi, un kardinālas pārmaiņas administratīvos tarifos netika pieņemtas. Mēneša laikā cenas palika nemainīgas.

Kaut gan kopumā cenu līmenis septembrī bija diezgan stabils, interesantas cenu svārstības bija vērojamas atsevišķos pakalpojumos, kuros pārmaiņas gaidījām kādu jau laiku. Piemēram, kinoteātra, teātra un koncertu apmeklējums septembrī izmaksāja par 12% dārgāk nekā augustā, bet gada laikā vidēji cenas kāpa par teju 15%. Šis cenu kāpums, visdrīzāk, saistīts ar distancēšanās un citām ar vīrusa izplatības ierobežošanu saistītām prasībām, kuras nepieciešams ievērot publisko pasākumu rīkotājiem. Tas, protams, patukšoja kultūras pasākumu cienītāju maciņus un kādu varbūt atturēja no kultūras baudīšanas. Tomēr kopējo cenu līmeni tas būtiski neietekmēja, jo veido salīdzinoši mazu daļu no iedzīvotāju tēriņiem.

Pretēja attīstība bija vērojama viesnīcu pakalpojumu cenās. Kaut gan sezonālo apstākļu dēļ arī pērn septembrī viesnīcas samazināja izmitināšanas cenas, tomēr šogad kritums salīdzinājumā ar augustu bija izteiktāks. Visticamāk, to noteica ārējā pieprasījuma samazinājums – septembrī ārvalstu tūristu ieceļošana Latvijā tika aktīvāk ierobežota, tādēļ viesnīcām nācās samazināt cenas, lai piesaistītu vietējos klientus.

Kaut gan pakalpojumu sniedzēju noskaņojums septembrī bija augstāks nekā augustā, tas vēl joprojām saglabājās krietni zem ilgtermiņa vidējā. Savukārt, patērētāju noskaņojums septembrī pat samazinājās, salīdzinot ar augustu. Tas liecina par piesardzīgu pieprasījumu arī turpmāk un lejupvērstu spiedienu uz cenām. Visticamāk, ka tuvākajos mēnešos cenu kāpums turpināsies vien atsevišķiem pakalpojumiem un precēm, bet kopējais cenu pārmaiņu līmenis saglabāsies zems.

Laimdota Komare, Swedbank ekonomiste