Kariņš ignorē paša parakstīto koalīcijas līgumu

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV), paziņojot, ka, par spīti partiju maiņai, neprasīs ekonomikas ministra Jāņa Vitenberga demisiju, būtībā ignorējis paša parakstīto koalīcijas jeb sadarbības līgumu, kas nosaka, ka “Ministru prezidenta pienākums ir atbrīvot ministru no amata ne vēlāk kā 7 (septiņas) dienas pēc tam, kad sadarbības partneris, kas ieteicis šo ministru, rakstveidā paziņojis par ministra atsaukšanu”.

Kā zināms, līdz šim Krišjāņa Kariņa valdību veidojošās partijas darbu regulē koalīcijas līgums, kas būtībā ir politiskā vienošanās par sadarbības pamatprincipiem. Kaut arī uzskatāms, ka bez vienošanās par koalīcijas sadarbības principiem valdība būtu rīcībnespējīga, šobrīd tā strādā, būtībā neievērojot koalīcijas līgumā noteikto.

Šāda situācija izveidojusies pēc tam, kad ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs paziņoja, ka viņš pievienojas Nacionālajai apvienībai (NA). Kaut arī KPV LV valde paziņoja, ka ir nolēmusi atsaukt Vitenbergu no ministra amata, ne pats politiķis, ne Kariņš nebija ar mieru atbalstīt Vitenberga demisiju.

“Pirmkārt, mums jāvada valsts laukā no Covid-19 krīzes, kas lielā mērā “atsitas” ekonomikas ziņā. Otrkārt, mums jāturpina uzsāktās reformas un tās jānoved līdz galam, kā arī gudri jāiegulda Eiropas fondu līdzekļi un jāplāno valsts tālākā attīstība,” norādīja Kariņš, piebilstot, ka, lai to darītu, vajag pilnu un rīcībspējīgu komandu.

Savukārt tieslietu ministrs un Jaunās konservatīvās partijas valdes priekšsēdētājs Jānis Bordāns atgādināja, cik grūti bijis izveidot šo koalīciju, “lai tajā neiekļūtu Aivara Lemberga ietekmētā partija “Zaļo un zemnieku savienība”,” piebilstot, ka partiju maiņa politikā ir normāla lieta.

Tas, ka šobrīd būtībā koalīcijas līgums ir pārkāpts, gan, šķiet, nevienu neuztrauc – sanāk, ka Lembergs var atrasties bez drošības līdzekļa motivācijas cietuma kamerā, bet ar acīmredzamu pārkāpumu valdības koalīcija var darboties, it kā nekas nebūtu noticis. Kur tad palicis šīs valdības izdaudzinātais tiesiskums?

Interesanti, vai galvenais iemesls tam neslēpjas NA līdera Raiva Dzintara paziņojumā, ka izveidot jaunu koalīciju šobrīd varētu būt neiespējami? Tātad, lai noturētos pie varas, premjers un arī citi valdības pārstāvji gatavi uzspļaut koalīcijas līgumam? Skaidrs jau, ka par līguma neievērošanu nevienam nekas nedraud, jo tas nav juridiski saistošs, un šāds līgums nav paredzēts pat Satversmē, taču vai tiešām Kariņam vajadzētu visai sabiedrībai demonstrēt to, cik maznozīmīgas tām ir publiskas vienošanās un koalīcijas partneru, šajā gadījumā KPV LV, domas?

Foto: F64