Kalvītis: Dabasgāzes tirgus liberalizācija paaugstinās gāzes cenas patērētājiem

Dabasgāzes tirgus liberalizācija paaugstinās gāzes cenas patērētājiem, trešdien intervijā LNT raidījumā “900 sekundes” norādīja AS “Latvijas Gāze” valdes priekšsēdētājs Aigars Kalvītis.

Ar aprīli atvērts gāzes tirgus Latvijā. Kalvītis norādīja, ka jau no sākta gala neesot bijis reformas atbalstītājs. “Jebkurai reformai ir kaut kādi nacionālie mērķi, es šos mērķus neredzu,” sacīja kompānijas vadītājs.

Runājot par to, kas ir mainījies, viņš norādīja, ka pieaugusi birokrātija, gāzes mehānismi kļuvuši sarežģītāki un “tas viss rada papildus izmaksas, kas atsauksies uz patērētājiem,” pauda Kalvītis.

Runājot par tuvāko sezonu, Kalvīts norādīja, ka būtisks gāzes cenu kāpums šoziem netiek prognozēts.

Viņš atgādināja, ka gāzes cenas nosaka pasaules tirgus tendences un jau trešo apkures sezonu cenas ir stabilas un patērētājiem draudzīgas. “Milzīgi cenu kāpumi gāze šajā ziemā nav plānoti,” solīja Kalvītis.

Vienlaikus cenām pastāv risks celties, ja reģionā būs gāzes deficīts, vai arī ziema būs ļoti barga. Taču kopumā “prognozes, ka varētu būt milzīgi cenu kāpumi, nav,” sacīja Kalvītis.

Jau vēstīts, ka līdz ar veiktajiem grozījumiem Enerģētikas likumā noteikts, ka 2017. gada 3. aprīlī dabasgāzes tirgus Latvijā pilnībā atvērts visiem lietotājiem. Līdz ar to lietotājiem ir nodrošināta iespēja izvēlēties dabasgāzes tirgotāju un dabasgāzes cena tiek noteikta, tirgotājam un lietotājam vienojoties.

Enerģētikas likuma grozījumu mērķis ir: nodrošināt dabasgāzes pārvades sistēmas operatora un uzglabāšanas sistēmas operatora nodalīšanu no darbībām, kas saistītas ar dabasgāzes sadali vai tirdzniecību; novērst potenciālo risku, kad valstij stratēģiski svarīgu dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmu pieejamība tiek izmantota kā politiskās ietekmes instruments no trešajām valstīm; noteikt prasības un pienākumus tirgus dalībniekiem, darbojoties atvērtā dabasgāzes tirgū, kad lietotājiem pastāv iespēja brīvi izvēlēties dabasgāzes tirgotāju un iegādāties dabasgāzi par cenu, kas noteikta tirgus dalībniekiem savstarpēju vienojoties.

Mājsaimniecības lietotājiem, lai mazinātu sociālo spriedzi, ir paredzēta pakāpeniska tirgus atvēršana. Mājsaimniecības lietotāji arī pēc 2017. gada 3. aprīļa var izvēlēties, vai saņemt dabasgāzi par Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas noteikto tarifu, vai par tirgus cenu.

Savukārt, dabasgāzes pārvades, uzglabāšanas un sadales tarifus gan juridiskām personām, gan mājsaimniecībām arī turpmāk apstiprinās Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija.

Foto: Shutterstock