Joprojām cer “Liepājas metalurga” nākotni saistīt ar ražošanas atjaunošanu un darbavietu radīšanu

Maksātnespējīgā metalurģijas uzņēmuma “KVV Liepājas metalurgs” administratora lēmums par uzņēmuma pārdošanu izsolēs neizslēdz iespēju potenciālajam investoram iegādāties uzņēmumu pa daļām, intervijā “Rīta panorāmā” pauda Liepājas domes priekšsēdētājs Uldis Sesks.

Viņš uzsvēra, ka būtu labāk, ja uzņēmumu pārdotu kopumā, jo šādā gadījumā būtu reālākas cerības uzņēmuma darbību pilnībā atjaunot. Vienlaikus viņš pieļāva iespēju, ka “Liepājas metalurga” teritorijā izveidosies vairākas ražotnes un izveidosies industriālais parks, kurā strādās kāds no bijušās rūpnīcas cehiem, kam pievienosies citi uzņēmumi.

Arī premjers Māris Kučinskis (ZZS) piekrita, ka lemjot par “Liepājas metalurga” īpašumu nākotni, nedrīkst mainīt sākotnējo mērķi – koncentrēties uz ražošanas atjaunošanu un darbavietu radīšanu, tāpēc kreditoriem kopā jāskatās, kā racionāli izmantot teritoriju un, iespējams, investoru piesaistīt uz kādu tās daļu.

Šobrīd valdība strādāšot pie izsoles noteikumiem, lai panāktu vismaz daļēju ražošanas atjaunošanu vai jaunas uzņēmējdarbības uzsākšanu “Metalurga” teritorijā.

Pēc viņa sacītā, pēc administratora lēmuma ir svarīgi saprast, kas notiek tālāk, jo, “vienkārši pārdodot mantu lūžņu cenā, nevar runāt vairāk nekā par 10 miljoniem eiro”. Vienlaikus premjers uzsvēra, ka ir citādāk, ja uz uzņēmumu skatās kā ražotni.

“Uzdevums ir nevis pārdot mantu un iekārtas, bet skatīties, kā racionāli un saprātīgi var izmantot teritoriju, iespējams, kādai daļai piesaistīt investorus,” sacīja premjers.

“Cerības, ka Liepājā būs metalurģijas monstrs, ir zudušas,” uzskata Kučinskis.

Ņemot vērā, ka neviens pretendentiem uz maksātnespējīgās AS “KVV Liepājas metalurgs” iegādi nav izpildījis kreditoru izvirzītos nosacījumus, uzņēmuma manta tiks pārdota izsolē.

Tā izlēmis maksātnespējas administrators Guntars Koris, informējot, ka neviens no pretendentiem nav sniedzis prasītās garantijas, kas apliecinātu pretendenta spēju uzņēmumu iegādāties kā vienu veselumu un atjaunot tā darbību.

Atbilstoši Maksātnespējas likumā paredzētajai kārtībai administrators nekavējoties veiks izmaiņas uzņēmuma mantas pārdošanas plānā.

Tikmēr ražotnes potenciālais investors Krievijas izcelsmes miljonārs Igors Šamiss paziņojis, ka aizvien ir ieinteresēts iegādāties “Liepājas metalurgu” un atjaunot tā ražošanu.

Šamiss ir pārsteigts par uzņēmuma maksātnespējas administratora Guntara Kora lēmumu, norādot, ka viņa piedāvājums vēl tiekot izskatīts. Viņaprāt, uzņēmuma darbība jāatjauno pēc iespējas ātrāk, nevis jāpārdod pa daļām.

Jau vēstīts, ka 2016.gada septembrī Liepājas tiesa atzina “KVV Liepājas metalurgu” par maksātnespējīgu. “KVV Liepājas metalurga” ražotnē maksātnespējas pasludināšanas dienā 16.septembrī bija nodarbināti 147 darbinieki. Uzņēmuma īpašnieks, Ukrainas kompānijas “KVV Group” līdzīpašnieks Jevgēņijs Kazmins vērsies Starptautiskajā investīciju strīdu izskatīšanas centrā (ICSID) ar prasību pret Latvijas valsti.

“KVV Group” par 107 miljoniem eiro nopirka “Liepājas metalurga” ražotni 2014.gada rudenī pēc uzņēmuma pirmās maksātnespējas veiktās mantas izpārdošanas. Pirkuma līgums paredzēja samaksu pa daļām. Taču 2015.gada nogalē arī KVV radās grūtības ar naudas plūsmu un tas nevarēja veikt tālākos maksājumus par ražotnes pirkšanu.