Jautājums par PVN samazināšanu dārzeņiem, augļiem un ogām – iestrēdzis

Lai arī jau ilgstoši Latvijā tiek diskutēts par samazināto pievienotās vērtības nodokli (PVN) augļiem un dārzeņiem, plānotajā nodokļu reformā tas nav paredzēts.

Kā  raidījumā “Rīta Panorāma” pauda kooperatīva “Mūsmāju dārzeņi” vadītāja Edīte Strazdiņa, tas rada augsni ēnu ekonomikai un pasliktina Latvijas zemnieku konkurētspēju.

Jau marta sākumā Zemkopības ministrijas (ZM) izveidotās darba grupas nozaru eksperti vienojās aicināt valdību samazināt PVN svaigiem dārzeņiem, augļiem un ogām līdz 5% (no 21%). Eksperti arī bija vienisprātis, ka PVN jāsamazina tiem svaigajiem dārzeņiem, augļiem un ogām, ko var izaudzēt Latvijā.

Kā uzsver Strazdiņa, pagaidām gan situācija Latvijā nav mainījusies – samazināt nodokli neparedz arī gatavotā nodokļu reforma. Tikmēr ar katru gadu būtiski sarūk vietējo augļu un dārzeņu audzēšanas platības, kas atkal palielina importēto produktu noietu.

“Jautājums visu laiku tiek atvirzīts maliņā, un varbūt arī attiecīgais lobijs ir par vāju,” uzskata Strazdiņa, skaidrojot, ka rezultātā lielākais ieguvums ir ēnu ekonomikai, jo nereģistrētie tirgotāji varot tirgoties ar nezināmas izcelsmes preci, uzdodot to par vietējo, savukārt mūsu pircēji atbalsta Polijas un citu valstu augļus, jo par tiem neviens nemaksā PVN.

Strazdiņa norādīja, ka šobrīd jautājums ir iestrēdzis kaut kur Ekonomikas ministrijā un Finanšu ministrijā, jo abas nav izrādījušas iniciatīvu šī jautājuma risināšanā. “Vietējais zemnieks šajā situācijā ir zaudētājs,” ar nožēlu pauž Strazdiņa.

Jau vēstīts, ka Zemkopības ministrija ar Latvijas Tirgotāju asociāciju un Latvijas Pārtikas Tirgotāju asociāciju vienojušās par godīgu samazinātā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) svaigiem dārzeņiem, augļiem un ogām ieviešanu mazumtirdzniecības tīklos.

Foto:Unsplash//https://pixabay.com/en/users/Unsplash-242387//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/