Jaunzeme: Mēs radam vidi, lai korupcijas nebūtu, bet katru reizi, kad tiek atklāta korupcija, Reira reakcija ir agresīva

Katru reizi, kad Valsts ieņēmumu dienests (VID) konstatē korupciju, finanšu ministra Jāņa Reira (JV) reakcija ir agresīva, uzskata atstādinātā VID ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme.

“Man ir nulles tolerance pret korupciju! Es varu ieviest pretkorupcijas sistēmas dienestā, kas ļauj izskaitļot negodprātīgas darbības un pieķert vainīgos, pieņemt spēcīgu Valsts ieņēmumu dienests Iekšējās rošības pārvaldes vadītāju un stiprināt šo pārvaldi un īstenot dažādus citus pasākumus, bet… es nevaru ietekmēt to, ka katru brīdi pasaulē piedzimst pa kādam noziedzīgam prātam. Negodprātīgu darbinieku izskaušana notiek un notiks. Šī problēma valsts pārvaldē diemžēl pastāv. Ja šīs problēmas nebūtu, mēs netērētu līdzekļus IDP uzturēšanai. Līdzīgi var teikt – ja sabiedrībā kopumā visi būtu godprātīgi, diez vai mums vajadzētu Valsts policiju,” pauž Jaunzeme.

Viņa šajā konteksta norāda uz diviem aspektiem:”Pirmkārt, joprojām ir optimisti, ka uzskata, ka uz viņiem VID ieviestās pretkorupcijas sistēmas neattiecas, un viņus nekad nepieķers. Pieķers! Un, jā – jau tagad varu pateikt, ka aizturēšanas būs vēl. Otrkārt, es nevaru nepieminēt finanšu ministra attieksmi pret VID darbu. Mēs radam vidi, lai korupcijas nebūtu, izmeklējam, aizturam, bet katru reizi, kad ir rezultāts, kad tiek atklāta korupcija, ministra reakcija ir agresīva, norādot, ka netiek darīts nekas, lai korupciju novērstu?”

“Savukārt šobrīd korupcijas lieta vēl pat līdz tiesai nav nonākusi, bet finanšu ministrs jau vainīgo atradis un notiesājis. Jā, pēdējā laikā aizturēšanu ir daudz, bet kāpēc?! Tāpēc, ka pēdējo dažu gadu laikā ar šo problēmu VID tiešām tiek strādāts, nevis tikai veidota kūsājoša darba imitācija. Un tāpēc, ka šodien tieši VID ir valsts iestāde, kurā ir sava spēcīga, ar ģenerāldirektora atbalstu strādājoša IDP. Kurā tad vēl tāda ir?! Neuzskatu, ka alternatīva ir korupciju neredzēt par spīti pret mani vērstajai agresijai. Vēl tikai jāpiebilst, ka tieši Finanšu ministrija bija tā, kas man lika atjaunot darbā par negodprātīgu rīcību atbrīvotu muitnieku. Ļoti ceru, ka attiecībā uz pēdējiem aizturētajiem nebūs tāds pats scenārijs,” pauž Ieva Jaunzeme.

Kā zināms, ceturtdien, 15. septembrī, finanšu ministrs Jānis Reirs ir izdevis rīkojumu par disciplinārlietas ierosināšanu un Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektores Ievas Jaunzemes atstādināšanu. Rīkojums ir izdots gan uz dienesta pārbaudes ziņojuma pamata, gan reaģējot uz nesenajām Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) aizturēšanām VID Muitas un finanšu policijā, kā arī VID Iekšējās drošības pārvaldes veiktajām vairāku darbinieku aizturēšanām.

Foto: Valsts kanceleja