Jaunzeme: Ir nepareizi, ka no 1. marta VID kļūst par ienaidnieku visai sabiedrībai

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme cer, ka šogad piedzīvotais saistībā ar diferencēto iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) parādiem būs mācība visiem, ka reformas ir jāplāno rūpīgāk.

Intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” VID ģenerāldirektore norādīja, ka līdz aprīļa vidum konstatēts, ka teju 74 000 iedzīvotājiem jāveic tā dēvētā nodokļu piemaksa par 2018. gadu.

Viņa uzsvēra, ka 2018. un 2019. gada ienākumu deklarācijā aprēķinātās nodokļa samaksas termiņš tiks atlikts līdz 2020. gada 1. decembrim tām personām, kuru ar nodokli apliekamie gada ienākumi atbilst šādiem nosacījumiem: 2018. gadā tie nepārsniedz 55 000 eiro, bet 2019. gadā – 62 800 eiro; tie ir saņemti tikai Latvijā; no tiem izmaksas vietā ir ieturēts nodoklis; tiem ir tiesības piemērot neapliekamo minimumu un atvieglojumus (piemēram, algota darba ienākumi, autoratlīdzība, pensijas, darbnespējas pabalsti, ienākumi no uzņēmuma līguma, ja persona nav reģistrējusi saimniecisko darbību, u.c.)

Savukārt ja persona, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju par 2018. gadu un turpmākajiem gadiem, konstatēs, ka aprēķinātā nodokļa piemaksas summa nepārsniedz 1 (vienu) eiro, to neuzskatīs par nodokļa parādu un valsts budžetā to nebūs jāiemaksā.

Pēc viņas sacītā, trešais jaunums ir saistīts ar to, ka iedzīvotāji paši varēs izlemt, cik lielu neapliekamo minimumu vēlas piemērot saviem mēneša ienākumiem.

Viņa uzsvēra, ka nodokļu reformā ieviešot diferencēto iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmi, kā rezultātā daļa nodokļu maksātāju palikuši parādā valstij, ir nepareizi tas, ka VID kļūst par ienaidnieku visai sabiedrībai. “Es gribētu ticēt, ka šī gada pieredze būs mācība visiem – gan man, gan politiķiem, gan iedzīvotājiem,” uzsvēra Jaunzeme.

Galvenā mācība esot tā, ka reformas jāplāno rūpīgāk. VID vadītāja pieļāva, ka nodokļu reformas plānošanā netika padomāts par to, ka cilvēki tik ļoti sāpīgi uztvers situāciju ar nodokļa parādiem.

Tāpat kā līdz šim iedzīvotājiem būs jāiesniedz gada ienākuma deklarācija, kurā uzrādīti ar nodokli neapliekamie ienākumi. Taču sākot ar 2020.gadu to būs obligāti jādara tikai gadījumā, kad kopējā gada laikā saņemto ar nodokli neapliekamo ienākumu summa pārsniedz 10 000 eiro. Līdz šim šis slieksnis bija 4000 eiro.

Foto: Valsts kanceleja