“Jaunā Vienotība” valdības veidošanas sarunās, iespējams, aicinās piedalīties arī “Progresīvos”

“Jaunā Vienotība” šajās vēlēšanās ieguvusi trīsreiz vairāk balsu nekā pirms četriem gadiem. Viņiem arī būs jānosaka dienaskārtība, zīmējot jaunās valdības aprises. Jau vēlēšanu naktī “Nacionālā Apvienība” paziņoja, ka neies kopā ar “Progresīvajiem”. Jaunās vienotības 14. Saeimas deputātu kandidāte un premjera Krišjāņa Kariņa parlamentārā sekretāre Evika Siliņa TV3 raidījumā “Nekā Personīga” norāda, ka valdības veidošanas sarunās aicinās arī partiju “Progresīvie”.

Eksperti lēš, ka jauno koalīciju varētu veidot “Jaunā Vienotība”, “Nacionālā apvienība” un “Apvienotais saraksts”, tomēr Siliņa norāda, ka šajās Saeimas vēlēšanās uzvarējusī partija gatava pie sarunu galda aicināt arī jaunpienācējus “Progresīvos”: “”Jaunā Vienotība” runās ar pēc iespējas plašāku partiju skaitu, tostarp, “Prgresīvajiem”. “Nacionāļi” bieži mēdz novlikt “sarkanās līnijas”, un tās ir viņu problēmas. Valsts prezidents ir gatavs aicināt premjeru Kariņu veidot arī jauno valdību.”

Valsts prezidents Egils Levits šodien tiksies ar Krišjāni Kariņu (JV), lai apspriestu jaunās koalīcijas aprises. Vaicāta vai Levita viedoklis partijai ir svarīgs, Siliņa norāda, ka tieši viņš būs tas, kurš aicinās jauno premjeru veidot valdību, tāpēc viņa viedoklim ir būtiska nozīme: “Būs svarīgi, jo viņš uzklausīs rezultātus un izvēlēsies vai izvirzītā premjera kandidāta izveidotā koalīcija būs atbilstoša šajos krīzes apstākļos. Mums ir svarīgi, lai ir plašs un drošs mandātu skaits koalīcijā.”

Jau iepriekš premjera kandidātu debatēs Kariņš nepiedalījās, ja tajās dalību ņēma Zaļo un Zemnieku savienības premjera amata kandidāts Aivars Lembergs. “Jaunā Vienotība” pret ZZS Lemberga vadībā novilkusi “sarkano līniju”. Tiesa gan, ja partija lems norobežoties no Lemberga, JV ir gatava veikt sarunas.

Pašreizējais finanšu ministrs Jānis Reirs saņēmis krietni lielu skaitu svītrojumu šajās Saeimas vēlēšanās un prognozes rāda, ka, iespējams, tieši viņš varētu neiekļūt Saeimā. Vēsture rāda, ka “Jaunā Vienotība” ministru amatos likuši kandidātus, kas nav iekļuvuši Saeimā. Šoreiz šāda prakse netiks pieļauta: “Izsvītrotie kandidāti nevarēs ieņemt amatus valdībā. Mēs esam pieredzējuši gadījumus ar Viņķeles kundzi un Solvitu Āboltiņu.”

Vaicāta, vai tiek pieļauta iespējamība mainīt partijas premjera amata kandidātu, ja kāds no potenciālajiem partneriem atteiksies sadarboties ar Kariņu, Siliņa norāda, ka jauns kandidāts netiek apspriests.

Foto: Valsts kanceleja