Izraēlas premjeministrs aicina ES asāk vērsties pret Irānas īstenoto politiku

Turpinot izdarīt spiedienu uz Eiropas Savienību (ES) Irānas jautājumā, Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu aicinājis Eiropas sabiedrotos asāk vērsties pret Irānas īstenoto politiku.

Savas vizītes laikā Lietuvā, Netanjahu norādīja, ka Eiropas Savienībai vajadzētu atjaunot sankcijas pret Irānu un panākt, lai Teherāna atteiktos no kodolaktivitātēm un starptautiskā terorisma atbalstīšanas.

Viņš pozitīvi novērtēja ziņu, ka vairāku Eiropas aviokompāniju lēmumu pārtraukt lidojumus uz Teherānu. Kā zināja stāstīt, Izraēlas premjers, to vidū ir “British Airways”, “KLM” un “Air France”.

Izraēlas premjerministrs arī paslavēja Lietuvas valdību par tās īstenoto neatkarīgo un reālistisko pozīciju šajā un citos jautājumos. Savu nostāju Izraēlas premjers plāno pārrunāt arī ar Latvijas un Igaunijas valdību vadītājiem.

Jau vēstīts, ka ASV prezidenta Donalda Trampa paziņojums, ka ASV izstāsies no 2015.gadā noslēgtā Irānas kodollīguma satraucis vairākas Eiropas Savienības valstis, kas prezidenta lēmuma uzskata par pārsteidzīgu.

Tās vienojušās turpināt dalību Irānas kodollīgumā un aizstāvēt tās kompānijas, kas sadarbojas ar oficiālo Teherānu. Vienlaikus jau vairāki Eiropas uzņēmumi pametuši Izraēlu, kas kļuvusi par ciešu sabiedroto Vašingtonai, baidoties no ASV sankcijām.

Kā zināms, ASV 6. augustā atjaunoja sankcijas pret Irānu. Trampa administrācijas sankcijas aizliegs Irānas valdībai pirkt dolārus, kā arī liegs Teherānai tirgoties ar zeltu un citiem dārgmetāliem. Tāpat tās bloķēs Irānas iespējas pārdot vai pirkt rūpnieciski nozīmīgus metālus, kā alumīnijs un tērauds.

Irānas kodollīgumu parakstīja septiņas valstis, tajā skaitā ASV, Ķīna, Krievija, Lielbritānija, Francija un Vācija. Šīs valstis aicinājušas Trampu neizstāties no vienošanās, norādot, ka tas būtu zaudējums visiem.

Foto: Shutterstock