Izdevums “The Economist” publicējis ikgadējo “Big Mac” indeksu

Par bāzi “Economist” pieņēmis ātrās apkalpošanas restorāna “McDonalds” hamburgera “Big Mac” cenu ASV, kas ir 3,57 dolāri. Pētījumā ir noteikta speciāla “Big Mac” pirktspējas paritāte – katras valsts nacionālās valūtas kurss pret dolāru, pēc kura “Big Mac” cena šajā valstī būtu tāda pati kā ASV. Latvijā “Big Mac” cena ir 3,09 dolāri, un Latvijas latam šis kurss ir 0,43 lati par dolāru. Lietuvā un Igaunijā “Big Mac”, pēc “Economist” datiem, maksā attiecīgi 2,87 un 2,85 dolārus, un šo valstu valūtas pret dolāru arī ir nenovērtētas par 20%.
Eirozonā vidējā “Big Mac” cena ir 4,62 dolāri un eiro kurss pret dolāru ir pārvērtēts par 29%. Pēc šī indeksa atbilstošs eiro kurss būtu 1,08 dolāri par eiro, kamēr pašlaik viens eiro maksā 1,39 dolāru. No “Economist” apskatītajām valstīm visvairāk “Big Mac” maksā Norvēģijā, Šveicē un Dānijā. Norvēģijā “Big Mac” maksā 6,15 dolārus, kas nozīmē, ka Norvēģijas krona pret ASV dolāru ir pārvērtēta par 72%.
Vismazāk “Big Mac” maksā Honkongā – 1,72 dolārus, kas nozīmē, ka Honkongas dolārs ir nenovērtēts par 52%. Otri lētākie “Big Mac” atrodami Ķīnā, Šrilankā un Ukrainā – 1,83 dolāri, kas nozīmē, ka šo valstu valūtas ir nenovērtētas par 49%.

Avots: www.2v.lv

< Iepriekšējais raksts
Kur paliks 600 miljoni eiro