Īstermiņa lata procentu likmes saglabāsies pašreizējā līmenī

Komercbanku kontos LB vakar glabājās 640.4 miljoni latu. LB izvietoto depozītu apjoms pieaudzis līdz 162.4 miljoniem latu. Aizņēmumu pusē LB palikuši swap darījumi 25.3 miljoni latu apjomā. Līdz obligāto perioda beigām palikusi viena nedēļa, kuras laikā īstermiņa lata procentu likmes visticamāk saglabāsies pašreizējos līmeņos.

Latvijas valūtu maiņas tirgū šodien bija vērojama interese iegādāties eiro, kas eiro cenu Latvijā pacēla nedaudz augstākā līmenī. Ja arī nākamajās dienās pieprasījums pēc eiro pārsniegs pieprasījumu pēc latiem, tad eiro cena var nostiprināties virs svārstību koridora vidus atzīmes. Pasaulē eiro cena šodien sasniedza jaunu šā gada augstāko atzīmi – 1.4713 dolārus. Tomēr līdz dienas beigām virs 1.47 dolāru atzīmes eiro nenoturējās un pēcpusdienā tā cena bija atkāpusies līdz 1.467 dolāru līmenim.

Uzlabojoties globālās ekonomikas veselībai pieprasījums pēc dolāra kā droša patvēruma ir mazinājies un rezultātā dolāra vērtība sasniegusi šā gada zemākos līmeņus. Latvijā dolāra vērtība šodien dzīvoja zem 48 santīmu līmeņa. ASV CB vadītājs izteicies, ka recesija ASV visticamāk ir beigusies. Laba ziņa, ja vien to neaizēnotu brīdinājumi par ilgstošu un smagu atveseļošanos (plus neapjaustie riski un nenoteiktība, plus smagā darba tirgus situācija). Cenas ASV augustā mēneša laikā pakāpušās par 0.4%, bet gada laikā cenas samazinājušās par 1.5%. Inflācijas rādītāji augstā ir pavisam nedaudz augstāki nekā tirgus dalībnieki vidēji gaidīja. Tekošā konta deficīts otrajā ceturksnī ASV samazinājies līdz 98.8 miljardiem (iepriekš 104.5 miljardi).

Bezdarbnieka pabalsta pieprasītāju skaits augustā Lielbritānijā pieaudzis par 24 tūkstošiem (mazāks rādītājs nekā jūlijā). Toties bezdarba līmenis sasniedzis 7.9%, kas ir pēdējo gandrīz 13 gadu augstākais rādītājs. Pagaidām mārciņai neizdodas atgūties no vakar gūtajiem zaudējumiem. Vakar Anglijas CB vadītājs paziņoja, ka ekonomikas atveseļošanai būs nepieciešams ilgs laiks. Tāpat viņš izteicās, ka tiek domāts par tās procentu likmes samazināšanu, kura tiek piemērota centrālajā bankā turētajām komercbanku rezervēm. Anglijas CB vadītāja izteikumi mārciņas vērtību ietekmēja negatīvi un tās cena Latvijā vakar nokļuva zem 79 santīmu atzīmes. Šodien mārciņa mēģināja atgriezties virs 79 santīmiem.

Eiro cena šodien no 10.20 kronu līmeņa nokrita līdz 10.12 kronu līmenim. Kronas vērtība pieauga pateicoties Zviedrijas CB optimistiskajam noskaņojumam. Šodien publicētais pēdējās CB sanāksmes protokols rāda, ka tiek runāts par V veida ekonomikas atveseļošanos, ka atveseļošanās temps varētu būt labāks nekā iepriekš tika prognozēts, ka finanšu sektors stabilizējas, ka inflācija pašreiz nav problēma. Pietiekoši daudz argumentu, lai gada pirmajā pusē nosodīto kronu sāktu pirkt. Kaut arī optimisms ir tikai vārdos, tie nāk no centrālās bankas un tas liek gaidīt arī apstiprinājumu ekonomikas datu formā. Ja dati liks vilties, kronas cena nolidos atpakaļ zemākos līmeņos. Latvijā kronas cena šodien pārkāpa 6.90 santīmu atzīmi.

Pirms rīt gaidāmās Šveices CB sanāksmes franks ieņēmis aizsardzības pozīcijas un tā cena Latvijā pietuvojusies 46 santīmu atzīmei. Rīt Šveices CB būs izdevība nodot tirgus dalībniekiem savas domas par franka vērtību un saviem monetārās politikas plāniem. Šodien publicētie dati rāda, ka mazumtirdzniecības apjomi jūlijā Šveicē uzrādījuši 1% pieaugumu (pret iepriekšējā gada jūliju). Investoru noskaņojuma ZEW indekss septembrī sasniedzis 58 punktus (augustā 18.6). Pozitīvas ziņas, kuru efektu uz tirgu slāpē jau pieminētā rīt gaidāmā Šveices CB sanāksme.

Avots: Andris Lāriņš / NORDEA, Andris Jurkevics / BIZNESS.LV