Irāna varētu paziņot par izstāšanos no kodolvienošanās

Ņemot vērā ASV sankcijas, Irānas amatpersonas jau šonedēļ varētu paziņot par daļēju izstāšanos no noslēgtās kodolvienošanās ar lielvalstīm.

Kā zināms, 2. maijā spēkā stājās ASV pastiprinātās sankcijas pret Irānu. Pēc tam, kad Vašingtona pirms gada izstājās no Irānas kodolvienošanās, tā atjaunoja sankcijas, tostarp paredzot sankciju vēršanu arī pret ikvienu citu valsti, kas turpinās importēt naftu no Irānas.

Lai arī pagājušā gada novembrī tika pieņemts lēmums uz laiku atturēties no sankciju noteikšanas astoņām Irānas naftas importētājvalstīm, lai dotu tām laiku atrast citus šī resursa piegādātājus, tikai trīs no tām – Itālija, Grieķija un Taivāna – pārtrauca Irānas naftas iegādi.

Līdz šim piecas valstis, uz kurām attiecas sankciju izņēmumi par Irānas naftas importēšanu, bija Japāna, Dienvidkoreja, Turcija, Indija un Ķīna. Šie izņēmumi ļāva piecām valstīm iegādāties Irānas naftu, pretī nesaņemot sankcijas no ASV puses, taču nu situācija ir mainījusies.

Līdz ar to Irānas prezidents Hasans Rouhani par daļēju izstāšanos no kodolvienošanās varētu informēt trešdien, 8.maijā, paredzētajā televīzijas intervijā tiešraidē.

Irānas prezidenta birojs šādu informāciju pagaidām nav apstiprinājis, taču eksperti pieļauj, ka Rouhani šādā veidā cenšas pamudināt Lielbritāniju, Franciju, Vāciju, Ķīnas Tautas Republiku un Krieviju aktīvāk iesaistīties Vašingtonas noteikto sankciju jautājuma risināšanā.

Jau vēstīts, ka ASV prezidenta Donalds Tramps pērn paziņojis, ka ASV izstāsies no 2015.gadā noslēgtā Irānas kodollīguma. Viņš aicinājis pasaules valstis izolēt Irānas režīmu tik ilgi, kamēr tās agresija turpināsies.

Foto: Pixabay