Imunizācijas padomes vadītāja: Covid-19 vakcīnu ražošanā nav pieļautas ne mazākās atkāpes no drošības standartiem

Regulatori, kas ir apstiprinājuši Covid-19 vakcīnas, ir pievērsuši pat pastiprinātu uzmanību visām detaļām, intervijā LTV raidījumā “Rīta panorāma” sacīja Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja, infektoloģe Dace Zavadska.

Pēc viņas sacītā, vakcinācija pasaulē ir zināma vairāk nekā 200 gadus un tiek uzskatītas par efektīvāko rīku, lai novērstu infekcijas slimību izplatīšanos un to radītās sekas.

“Visā pasaulē tiek pievērsta pastiprināta uzmanība visām detaļām Covid vakcīnu ražošanā un apstiprināšanā, nav pieļautas nekādas atkāpes kvalitātes, drošības un iedarbīguma standartiem. Ja regulators ir apstiprinājis vakcīnu, tad tai var uzticēties,” uzsvēra Zavadska.

Viņa piebilda, ka vakcīnas pēdējos 20-30 gadus ir visvairāk pētītais medikaments, un pasaulē par tām ir zināms ļoti daudz.

“Covid pandēmija ir likusi zinātnei un tehnoloģijām attīstīties un varbūt izkāpt no komforta zonas. Šī ir iepriekš nebijusi sadarbība starp zinātniekiem, ražotājiem un sabiedrību,” piebilda infektoloģe.

Pagaidām Latvijā pret Covid-19 vakcinē mediķus, kam sekos sociālās aprūpes centru klienti un darbinieki, bet martā Latvijā plānots sākt masveida vakcināciju. Martā un aprīlī, pēc Zavadskas teiktā, diezvai var gaidīt būtisku infekcijas izplatības mazināšanos, taču “vasara varētu būt diezgan jau ar būtiskiem ieguvumiem”.

“Jo vairāk ir imūnaizsargātu cilvēku, jo mazāk vīrusam ir, kur pieķerties un ieskrieties. Vasara jau varētu būt ar būtiskiem ieguvumiem. Ja mēs vēl palīdzam papildus ar noteikumu ievērošanu, tad vēl atrāk mēs varam sasniegt rezultātu,” sacīja Zavadska.

Viņa atzina, ka tie, kas ir vakcinēti un tomēr inficējas, izdala daudz mazāk šo vīrusu un īsāku laiku, nekā tie, kas nav vakcinēti. Pirmais atvieglojums varētu būt tas, ka vakcinētie cilvēki kā kontaktpersonas varēs neiet pašizolācijā.

Jau ziņots, ka 14. janvārī valdība apstiprināja veselības ministra Daniela Pavļuta ieceri veidot vakcinācijas projekta uzraudzības padomi un projekta vadības biroju. Tas ļaus efektīvāk īstenot visaptverošu vakcināciju Latvijā.