Ijabs pieprasa sagatavot “sankciju bumbu” gadījumam, ja uzbruktu kādai no ES dalībvalstīm

Lai atturētu jebkura agresora uzbrukumu kādai no Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm, Eiropas Parlamenta (EP) deputāts Ivars Ijabs pieprasa vienoties par preventīvu ES sankciju pakotni ārkārtas gadījumiem. Oficiālā vēstulē ES komisāram, ārējās un drošības politikas augstajam pārstāvim Žuzepam Borelam EP deputāts uzsver, ka efektīvai sankciju pakotnei agresora uzbrukuma gadījumā būtu jāsāk darboties automātiski, lai nezaudētu laiku sarunu procesos.

“Preventīva sankciju pakotne būtu drošības investīcija ES, jo tā mēs skaidri paustu gatavību ārkārtas apstākļos aizstāvēt jebkuru Eiropas dalībvalsti. Ukrainas gadījums rāda, ka mums ir jānodrošinās savlaicīgi, lai tādi cilvēki kā Orbāns nevarētu bloķēt apspriežu procesus un vilkt garumā laiku, kad svarīga ir katra minūte. Ja vēlamies, lai sankcijas būtu patiešām efektīvas, par tām jāvienojas jau tagad un agresijas gadījumā tām jāstājas spēkā nekavējoties,” uzsver EP deputāts Ivars Ijabs.

Ivara Ijaba piedāvātā pakotne ietver gan individuālas sankcijas pret personām, kas bijušas atbildīgas par uzbrukumu ES dalībvalstij, gan agresorvalsts finanšu darījumu un ekonomisko aktivitāšu ierobežojumus, gan arī visu tirdzniecības nolīgumu un diplomātisko attiecību pārtraukšanu. “To var uztvert par sava veida sankciju bumbu, kas sagaidītu jebkuru agresoru, kurš uzdrošinātos aizskart kādu no ES dalībvalstīm,” saka Ijabs.

Minēto piedāvājumu Ivars Ijabs nosūtījis oficiālā vēstulē ES Komisāram, Augstajam pārstāvim ārējās un drošības politikas jautājumos Žuzepam Borelam, lūdzot steidzami izstrādāt preventīvu sankciju paketi ārkārtas apstākļiem.