Ijabs: Kārtējās Eiropas sankcijas pret Krieviju būs formālas nevis praktiskas

Šonedēļ Ārlietu ministru padomē Briselē tika lemts par kārtējām sankcijām, kas jāvērš pret Krieviju. Lai arī tā ir jau 14. sankciju pakotne, par ko Eiropas Savienības valstis ir vienojušās svarīgi jautājumi palikuši neatrisināti, pārliecināts ir Eiropas Parlamenta deputāts Ivars Ijabs no “Latvijas attīstībai”.

“Fakts, ka netiek izbeigts mangāna rūdas eksports caur Latvijas ostām, diemžēl norāda uz mūsu valdības nespēku gan nacionālā, gan starptautiskā līmenī. Valstij svarīgu jautājumu risināšanā ir jāpanāk rezultāts un nepietiek tikai ar uzrunām. Ārlietu ministram un premjerministrei tie ir tiešie darba pienākumi, jo sabiedrība to nelūdz, bet pieprasa. Tikmēr caur Latviju turpina plūst izejmateriāli, Krievijas tanku stobriem un bruņām,” uzsver Eiropas Parlamenta deputāts Ivars Ijabs.

“Latvijas attīstībai” un Renew Europe politiskās grupas deputāts nosūtījis vēstuli ES Augstajam pārstāvim ārlietās un drošības politikas jautājumos, Eiropas Komisijas viceprezidentam Žuzepam Borelam, lūdzot steidzami izstrādāt preventīvu ekonomisko sankciju pakotni jeb “sankciju bumbu” ar mērķi atturēt jebkura potenciālā agresora uzbrukumu kādai no ES dalībvalstīm. Ijabs savā piedāvājumā aicina noteikt gan individuālas personālas sankcijas pret tiem, kuri ir bijuši klātesoši vai atbildīgi par agresijas uzsākšanu, gan sankcijas pret agresorvalsti – finanšu darījumu un ekonomiskās aktivitātes ierobežojumus, kā arī visu tirdzniecības nolīgumu un diplomātisko attiecību pārtraukšanu. Apzinoties šī jautājuma nozīmību Latvijai, aizstāvēt to Ārlietu padomē tika aicināts arī Latvijas ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš.

“Jaunā sankciju pakotne vairāk izskatās pēc formālas atbildes uz Alekseja Navaļnija nāvi, nevis reāla Krievijas pozīciju vājināšana. Šī ir jau 14. reize, kad komisija lemj par sankciju piemērošanu un diemžēl jāsecina, ka vēlamo efektu joprojām tā arī nav izdevies panākt,” uz izlēmīgāku rīcību aicina Ijabs.