Iedzīvotājus visvairāk interesē pensijas apmērs

Iedzīvotājus visvairāk interesē pensijas apmērs

Iedzīvotājus, kuri izmanto globālo tīmekli un vēlas uzzināt ko vairāk par sociālās apdrošināšanas lietām, visvairāk interesē tieši prognozējamais pensijas apmērs, šādu tendenci novēro Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) speciālisti.

Kopš jūlija beigām, kad ieviests e-pakalpojums Informācija par prognozējamo vecuma pensijas apmēru, par to interesējušies vairāk nekā 13 000 portāla www.latvija.lv apmeklētāju. Ikviens sociāli apdrošinātais iedzīvotājs var iegūt prognozi par iespējamās vecuma pensijas apmēru, ko viņš saņems, sasniedzot pensijas vecumu. Prognozējamais pensijas apmērs, turpinot strādāt un veikt sociālās apdrošināšanas iemaksas līdz aiziešanai pensijā, mainās, tāpēc, pat ar mēneša starpību apskatoties vēlreiz, prognozējamais pensijas apmērs visticamāk būs jau nedaudz lielāks, raksta NRA.lv.

VSAA Pierīgas nodaļas Klientu apkalpošanas daļas vadītāja Gunta Jeniņa ir novērojusi: «Īpaši jaunieši ar mazu darba stāžu ir tie, kas, saņemot prognozi un ieraugot nelielo pensijas apmēru, mēdz neizpratnē teikt – ja jau pensija būs tik maza, nav vērts maksāt nodokļus. Viņi acīmredzot līdz galam vēl neizprot to, ka šobrīd iegūtā prognoze nav galīga un nemainīga.» Turklāt prognozētajā pensijas apmērā tiek ņemts vērā tikai pirmais pensiju līmenis, bet ne otrais un trešais, ja cilvēki veic ieguldījumus privātos pensijas fondos.

Ikviens, periodiski pieprasot pensijas prognozi, var sekot līdzi tam, kā, strādājot un regulāri veicot iemaksas, mainās viņa nākotnes pensija. Prognoze tiek aktualizēta divas reizes mēnesī, ņemot vērā papildinātos apdrošināšanas periodus un veiktās iemaksas. Vecuma pensijas prognoze balstās uz VSAA rīcībā esošo informāciju par sociāli apdrošinātas personas apdrošināšanas stāžu līdz 1996. gadam, vidējo apdrošināšanas iemaksu algu par laiku no 1996. gada janvāra līdz 1999. gada decembrim un uzkrāto pensijas kapitālu pēc 1996. gada 1. janvāra. VSAA speciālisti norāda, ka par daudziem iedzīvotājiem nav informācijas, vai un kur viņi strādājuši tieši līdz 1996. gadam, tādā gadījumā ar dokumentiem ir jāvēršas VSAA un jāpierāda, ka arī laikā līdz 1996. gadam ir uzkrāts darba stāžs. Kā zināms, līdz 1996. gadam sociālās iemaksas netika uzskaitītas individuāli, tās var pierādīt ar ierakstiem darba grāmatiņā.

E-pakalpojums par prognozējamo vecuma pensijas apmēru ir pieejams elektroniskā vidē portāla www.latvija.lv sadaļā E-pakalpojumi.