Grieķijas jaunās reformas attālināsies no taupības politikas

Grieķiju tuvākajā laikā gaida jaunas sarunas ar starptautiskajiem kreditoriem. Taču runa vairs neies par jauniem taupības pasākumiem, bet dziļākām reformām, ko pieprasa Starptautiskais Valūtas fonds (SVF).

Par to, ka taupības pasākumi beigušies, paziņoja eirozonas amatpersonas, kas cer, ka līdzdalību Grieķijas glābšanas programmas īstenošanā turpinās arī Starptautiskais valūtas fonds , kurš paudis, ka vēl nav gatavs palīdzēt Eiropai ar jaunu ārkārtas finansējumu Grieķijai, jo tam trūkst informācijas par Eiropas Savienības parādu atvieglojumu.

Grieķija ilgus gadus bijusi atkarīga no SVF, kas kopā ar Eiropas Savienību (ES) un Eiropas Centrālo banku par 326 miljardiem eiro īsteno Grieķijas glābšanas programmu, pretī pieprasot stingrus taupības pasākumus. Taču SVF pārstāvju kritiku par turpmāko taupības politiku, kas izriet no vienošanās ar Eiropas partneriem, Grieķijas amatpersonas uztvēruši vēsi. Tas tāpēc, ka ārpus minētā fonda pārstāvji norādījuši uz arvien dāsnajām pensijām un lieliem nodokļu atvieglojumiem valstī.

Grieķija, kam nepieciešams pēdējais maksājums starptautiskās palīdzības programmas ietvaros, tomēr ir piekāpusies jautājumā par reformu turpināšanu un jau tuvākajā laikā starptautiskās institūcijas dosies uz Atēnām. Tās strādās ar Grieķijas institūcijām pie nodokļu sistēmas, pensiju sistēmas un arī darba tirgus regulējuma strukturālo reformu paketes.

Kā paziņojis eirogrupas prezidents Jēruns Deiselblūms, jaunās reformas attālināsies no taupības politikas, liekot lielāku uzsvaru uz dziļākām reformām, kas ir galvenais elements sarunās ar Starptautisko valūtas fondu.

Kā zināms, atkārtoti ievēlētais Grieķijas premjerministrs Aleksis Ciprs augustā panāca vienošanos ar starptautiskajiem kreditoriem par aizdevumu uz trīs gadiem 86 miljardu eiro apmērā, kuru saņems apmaiņā pret ekonomiskām reformām.

Saskaņā ar trīs gadu aizdevumu programmu, Grieķijai ir jāīsteno virkne mērķu un reformu, lai iegūtu aizdevumu.

Grieķija līdz šim aizdevējiem ir atmaksājusi 2 miljardus eiro.

Foto:GUE/NGL//https://www.flickr.com/photos/guengl//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/