Grieķijas finansiālā situācija kļūst drūmāka – aizdevumu var neizdoties atmaksāt

Grieķija jau ilgstoši iestigusi finanšu krīzē un vairākums investoru, analītiķu un ekspertu uzskata, ka neskatoties uz valsts cīņu, Grieķijai tomēr beigu beigās neizdosies atmaksāt aizdevumu starptautiskajiem kreditoriem.

Iepriekšējā nedēļā Grieķijas laikraksti vēstīja, ka Grieķijai nav naudas, lai atmaksātu 750 miljonus eiro lielo parādu Starptautiskajam Valūtas fondam (SVF), kas bija jāveic līdz 12. maijam.

Grieķijas premjerministrs Aleksis Ciprs nosūtījis vēstuli Eiropas Komisijai (EK), SVF un Eiropas Centrālajai bankai (ECB), brīdinot starptautiskos aizdevējus, ka Grieķija nevarēs atmaksāt parādu SVF, ja vien kreditori neizmaksās pēdējo aizdevuma daļu 7,2 miljardu eiro apmērā.

Par spīti bažām, valdībai izdevās veikt atmaksu laikus bez finansiālas palīdzības no kreditoriem, taču saskaņā ar plašsaziņas līdzekļu ziņojumiem, Grieķija bija ļoti tuvu defoltam, kas rada jautājumus par valsts patieso finansiālo situāciju un arvien reālāku padara risku neatmaksāt atlikušo summu 1,5 miljardu eiro apmērā.

Lai kliedētu arvien pieaugošās bažas, Grieķijas valdība pirmdien nākusi klajā ar paziņojumu, kurā norāda, ka :”Grieķijas valdība spēs izmaksāt algas un pensijas maijā, taču nepieciešama vienošanās ar kreditoriem. Situācijas risinājumam jābūt jau maijā, lai varētu atrisināt Grieķijas likviditātes problēmas.”

Valdības pārstāvis paziņojumā izslēdza variantus par naudas piesaisti no banku depozītiem, norādot, ka valdība nevar parakstīties par trešo sanāciju programmu.

Tikmēr eksperti steidz norādīt, ka pazīmes liecina par to, ka Grieķijas valdībai pastāv nopietns risks neizpildīt saistības un neatmaksāt parādu SVF.

Kāds anonīms avots no SVF norādījis, ka Grieķijai jūnijā nebūs iespēja atmaksāt visu summu 1,5 miljardu eiro apmērā bez papildus finanšu atbalsta no aizdevējiem.

Situācijai par labu nenāk arī to, ka mēnešiem ieilgušas sarunas ar aizdevējiem par nākamās summa izmaksāšanas. Kreditori atsakās izmaksāt naudu, kamēr Atēnas nebūs ar mieru kardināli mainīt savu ekonomiku un atteiksies pieņemt stingrākus reformas attiecībā uz taupības pasākumiem.

“Nākamās divas nedēļas Grieķijai būs izšķirošas, valdības finansiālā situācija atrodas zem ļoti spēcīga spiediena un valsts ir tuvu defoltam” izteicies kāds analītiķis, vienlaikus piebilstot, ka situācija kļūs saspringta arī EBC.

Savukārt Grieķijas valdības pārstāvji cer, ka maijs būs tas mēnesis, kad sarunas ar starptautiskajiem aizdevējiem noslēgsies.

Jau vēstīts, ka pēc ekspertu domām, Grieķija pašlaik stāv uz finanšu bezdibeņa malas – Grieķijas premjerministrs Aleksis Ciprs aizvien nav panācis vienošanos par aizdevuma saņemšanu un turpina palikt pie solījumiem sakārtot valsts finansiālo situāciju.