Grieķijā atvērtas bankas; valstī pieaug PVN

Grieķi steidzas stāvēt rindā pēc trīs nedēļu pauzes kopš atkal atvērtas bankas, atkal iejūtoties “normālā” ikdienā, vēsta ārvalstu mediji.

Ierobežojumi skaidras naudas izņemšanai gan joprojām saglabājas un naudas pārskaitījums uz ārzemēm joprojām nebūs iespējams – situācija, kuru Vācijas kanclere Angela Merkele svētdien raksturoja kā “ne-normālu dzīvi”, solot ātri vienoties par jaunu aizdevumu plānu.

Arī akciju tirgus paliks slēgts līdz turpmākajam paziņojumam. Grieķijā ticis palielināts arī pievienotās vērtības nodoklis, saskaņā ar aizdevuma programmas nosacījumiem. PVN ir pieaudzis pārtikas produktiem un sabiedriskajam transportam, no 13 procentiem pieaugot uz 23.

Ārpus banku filiālēm Atēnās veidojas rindas, grieķiem gaidot, lai varētu nokārtot visus parādus un rēķina maksājumus, kas tikuši iesaldēti jau 3 nedēļas.

“Viss notiek labāk, nekā pēdējo nedēļu laikā. Es atnācu, lai samaksātu rēķinus un savus nodokļus. Pagājušajā nedēļā es to nevarēju un tas viss ir ļoti nogurdinoši priekš vecāka gada gājuma cilvēkiem, piemēram, man,” atklāja kāds 62 gadus vecs Grieķijas pensionārs.

Ierobežojumi skaidras naudas izņemšanai gan ir daudz elastīgāki, kā iepriekš domāts – cilvēks nedēļā varēs izņemt 420 eiro, iepriekšējo 6o eiro dienā vietā.