Ģimenes ārsts pulcē pacientus gājienam pie ministres

Es neprasu naudu ne sev kā ģimenes ārstam, ne savai praksei, šis protests jeb aicinājums ir saprast, kas pašlaik Latvijā notiek ar pacientiem un kāda ir reālā situācija ar veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību, sarunā ar NRA.lv saka ģimenes ārsts Māris Nātra no Valkas novada.

Ģimenes ārsts sociālajos tīklos ielicis aicinājumu atsaukties savus pacientus, kuri kopā ar viņu varētu doties pie veselības ministres Ilzes Viņķeles un izklāstīt ministrei, vai lauku novadā ir pieejama veselības aprūpe. «Šāda ideja man radās pēc deviņu stundu darba dienas un pacientu pieņemšanas, kuras laikā man bija vairāki pacienti darbspējas vecumā un kuriem diagnozes noteikšanai un atbilstošas ārstēšanas uzsākšanai ir nepieciešami konkrēti izmeklējumi un speciālistu konsultācijas, taču tas pārredzamā laika posmā nav iespējams, tāpēc man kā ģimenes ārstam atliek izrakstīt darba nespējas lapas un nozīmēt pretsāpju medikamentus,» situāciju raksturo ģimenes ārsts. Kā piemēru viņš min darbspējas vecuma vīrieti, kas strādā smagu fizisku darbu un kuram ir sāpes pleca locītavā. Ārsts skaidro, ka šādā situācijā ir skaidrs algoritms, kas viņam būtu jāizmanto, lai noteiktu diagnozi un ārstētu, proti, vispirms rentgens. Taču šis izmeklējums Valkā ir pieejams reizi nedēļā, tātad jau nokavēts – jāgaida nākamā nedēļa. Esot iespējams pieteikties Valmierā, bet ir rindas uz valsts apmaksātu pakalpojumu, tāpēc tas arī nebūs ātrāk kā pēc desmit dienām. «Jūs teiksiet, laboratoriskie izmeklējumi? Un es atbildēšu: labi, ka Valkā ir viena laboratorija, kuru noturējām laikā, kad vēl strādāja Valkas slimnīca, jo, ja tās nebūtu, tad arī laboratoriskos izmeklējumus būtu jāveic citā pilsētā,» stāsta ģimenes ārsts. Kamēr pacients gaida rentgenu un dzer pretsāpju zāles, viņam izrakstīta darba nespējas lapa, ko apmaksā darba devējs. «Pleca locītava ir sarežģīts veidojums, tāpēc visbiežāk nepieciešama ultrasonogrāfiskā izmeklēšana, un te Golgātas ceļš līdz diagnozei turpinās. Vidzemes slimnīcā Valmierā par valsts finansējumu šis pakalpojums nav pieejams šogad, taču Valmierā ir labi speciālisti, un viņi pieņem privātpraksē, tomēr arī tur ir rinda – divas trīs nedēļas,» turpina ārsts. Ja pacientam nav ko maksāt, viņš gaida valsts apmaksātu pakalpojumu un slimo mājās, saņemot jau valsts maksātu slimības pabalstu, vai arī maksā pats. «Vissarežģītākā situācija būtu tad, ja izrādītos, ka šim vai citam pacientam vajadzētu magnētisko rezonansi – ģimenes ārsts nosūtīt uz to nedrīkst, tātad pacientam jāgaida rindā pie traumatologa – rinda vairāki mēneši, bet pats izmeklējums – apmēram pusgads. Kas notiek ar pacientu? Viņš kvalitatīvu ārstēšanu nesaņem, bet valsts iztērē naudu par slimības lapām, savukārt sabiedrība ir dusmīga uz ģimenes ārstiem, kuri izraksta slimības lapas…» pārdomās dalās ārsts. Rūpēs par saviem pacientiem viņš arī secinājis, ka ārkārtīgi liela problēma ir speciālistu pieejamība – faktiski daudzi no speciālistiem pieņem tikai privātpraksēs. Valka atrodas 55 kilometrus no Valmieras, bet saņemt pakalpojumus tuvīnā Valgas slimnīcā Igaunijā pacienti nedrīkst – pārāk dārgi pēcāk Latvijas valstij jāmaksā igauņu kolēģiem.

Katru dienu pieņemot pacientus un dzirdot arī viņu sūdzības, ģimenes ārsts nolēmis to darīt zināmu veselības ministrei Ilzei Viņķelei, un, lai nerunātu viens pats, viņš aicina pievienoties pacientus.

Inga Paparde