Gazprom” neļauj Kazahstānai pa tiešo pārdot gāzi ES

„Gazprom” nepiekrita mainīt līdzšinējo gāzes piegādes shēmu Eiropai, par ko vēl aprīlī Astana lūdza Maskavai, vēsta avīze „Komersant”.

Pēc izdevuma rīcībā esošās informācijas, Astana lūdza Maskavai pārskatīt tranzīta līgumus, ar nodomu, lai pati Kazahstāna varētu Eiropai pārdot 10 – 15 miljards kubikmetru gāzes gadā.

„Gazprom” uzskata, ka par tiešu kazahu tirdzniecību ar Eiropu nevar būt ne runas. Pašlaik kazahu gāzi uz robežas ar Krieviju uzpērk monopolista meitasuzņēmums – vācu ZMB GmBH.

„Gazprom” piekritis pilnīgai pārejai uz Eiropas gāzes iepirkuma cenas veidošanas formulu Kazahstānai. Pašlaik, uz šādiem nosacījumiem tiek iepirkti ap 6 – 7 miljards kubikmetru gāzes gadā. Vēl 3 miljardi ir piesaistīti pie Ukrainas cenas, kura ir par 20% zemāka nekā Eiropas. Tādā veidā, runa ir par tikai 3 miljards kubikmetru gāzes sadārdzinājumu gadā.

2008. gada sākumā Uzbekistāna, Kazahstāna un Turkmenistāna paziņoja „Gazprom”, ka pārdos tam gāzi tikai par pēc formulām veidotām nevis līguma cenām ilgstoša līguma ietvaros. Tā kā Krievijas monopolists lielāko daļu Vidusāzijas gāzes tālāk pārdod ārzemēm, tad tas šādiem nosacījumiem piekrita.

Vidusāzijas valstu ekonomikas lielā mērā ir atkarīgas no gāzes eksporta. Degvielas galvenais pircējs ir „Gazprom”, kurš to tālāk pa saviem gāzesvadiem pārsūta uz Eiropu.

Avots: 2v.lv