Gāzes tirgus tiks atvērts ne ātrāk par 2017.gadu

Gāzes tirgus Latvijas iedzīvotājiem tiks atvērts ne agrāk par 2017.gada aprīli, paredz Enerģētikas likuma grozījumi, ko Saeima ceturtdien pieņēma galīgajā lasījumā.

Likuma grozījumi paredz, ka gāzes tirgus atvēršana notiks vairākos posmos, sākot no šī gada 4.aprīļa, vispirms paredzot uzņēmuma «Latvijas Gāze» grāmatvedības nodalīšanu pa darbības veidiem attiecībā uz maģistrālajiem gāzes vadiem, gāzes glabāšanu un tirdzniecību.

Gāzes sistēmas operatoram noteikts pienākums nodrošināt visiem sistēmas lietotājiem un pretendentiem vienlīdzīgu un atklātu pieeju sistēmai, sniedzot dabasgāzes pārvaldes, sadales, uzglabāšanas vai sašķidrinātās dabasgāzes pakalpojumus.

Savukārt «Latvijas Gāze» sadalīšana notiks ne vēlāk par 2017.gada 3.aprīli, ja agrāk Latvijas dabasgāzes sistēma nebūs tieši savienota ar jebkuras Eiropas Savienības (ES) dalībvalsts, izņemot Igauniju, Lietuvu un Somiju, starpsavienototo dabasgāzes sistēmu vai arī, ja dominējošā piegādātāja daļa kopējā Latvijas dabasgāzes patēriņa nodrošināšanā būs kļuvusi mazāk par 75%.

Dabasgāzes apgādē turpmāk būs aizliegtas darbības, ko dabasgāzes apgādes komersants veic, pārvietodams izmaksas vai citas saistības starp dabasgāzes ražošanu, iepirkšanu, sašķidrinātās dabasgāzes pakalpojumu nodrošināšanu, uzglabāšanu vai dabasgāzes tirdzniecību un pārvaldi, sadali vai cita veida komercdarbību, raksta Apollo.lv.

Saeimas Preses dienests informē, ka Enerģētikas likums ir papildināts ar jaunu nodaļu, kas nosaka Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai tiesības sodīt gāzes sistēmas operatoru par likumā noteikto prasību neievērošanu, piemēram, pakalpojumu sniegšanu bez licences.

«No šī gada līdz 2017.gadam notiks pakāpeniska normatīvo aktu izstrāde, lai tiktu nodrošināta Latvijas enerģētiskā neatkarība. Ir svarīgi sakārtot likumus, lai līdz ar «Latvijas Gāzes» privatizācijas līguma termiņa beigām būtu radīti visi priekšnosacījumi gāzes tirgus atvēršanai un jaunu dalībnieku ienākšanai šajā tirgū. Pašlaik ir pievērsta liela uzmanība, lai likuma jaunā redakcija atbilstu ES prasībām un konkrētajai direktīvai,» par likuma grozījumu virzību skaidroja atbildīgās Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas priekšsēdētājs Jānis Ozoliņš.

Pagaidām Latvijas dabasgāzes tirgū darbojas viens uzņēmums – akciju sabiedrība «Latvijas Gāze», kas nodrošina dabasgāzes iepirkšanu, uzglabāšanu, pārvaldi, sadali un tirdzniecību. Latvijas gāzes apgādes sistēma ir savienota tikai ar Lietuvas un Igaunijas sistēmām, un Latvijai ir tikai viens dabasgāzes piegādātājs – Krievija.

4.aprīlī Latvija saskaņā ar ES direktīvu zaudēs «jauna» gāzes tirgus statusu, norādījuši likumprojekta autori Ekonomikas ministrijā.