Fiskālās disciplīnas padomes vadītāja: Bankām nav motivācijas vairāk kreditēt un palīdzēt tautsaimniecībai

Jauns nodoklis nemotivēs bankas vairāk kreditēt, intervijā LTV “Rīta panorāmai” pauda Fiskālās disciplīnas padomes vadītāja, Latvijas Universitātes profesore Inna Šteinbuka.

Kā zināms, Finanšu ministrija rekomendē valdībai atbalstīt obligāto uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) avansa maksājumu bankām 20% apmērā no iepriekšējā gada peļņas, ko varētu iestrādāt jau nākamā gada budžeta likumprojektu paketē un kas papildus paredzētu fiskālo efektu līdz 140 miljoniem eiro.

Šteinbukas ieskatā, šāds nodoklis neatrisinās visas problēmas, jo visu vajadzību finansēšanai vajadzīgas lielākas summas.

“Valdība piedāvā dažādas nodokļu reformas, un visinteresantākā un aktuālākā ir finanšu sektora nepieciešamība maksāt tādu avansmaksājumu 20 % no iepriekšējā gada peļņas. [..] Šo te soli principā atbalsta Latvijas Banka,” sacīja Šteinbuka.

“Banku lobijs atradīs ceļus, kā vismaz daļēji nosegt nosacītos zaudējumus. Attieksmes maiņa, tas ir process, kas ir saistīts ar kopējo komercbanku regulējumu. Ja ir ļoti stingrs regulējums un tāpat var nopelnīt, kāpēc gan komercbankām jāriskē ar savu reputāciju vai kādām citām nepatikšanām?” sacīja Šteinbuka.

Tajā pašā laikā viņa atzina, ka bankām nav motivācijas vairāk kreditēt un palīdzēt tautsaimniecībai un nodoklis šo motivāciju necels. Pēc viņas teiktā, to varētu izdarīt lielāka konkurence banku sektorā.

Tāpat Šteinbuka šaubās, ka nodokļu reformas, pat izveidojot ideālu nodokļa sistēmu, varētu panākt strauju tautsaimniecības izaugsmi, tam būtu nepieciešamas investīcijas, valsts vai privātas, kreditēšana, kuras mums pietrūkst.

Foto: Ārlietu ministrija