Finanšu ministre: Budžeta ietvaros lielākās diskusijas būs par OIK un transporta nodevu

Nākama gada budžeta izskatīšanas laikā valdībā lielākas diskusijas un arī, iespējams, izmaiņas varētu būt saistībā ar elektrības obligātā iepirkumu komponentes (OIK) diferencēšanu un transporta nodevu, pirmdien intervijā LTV raidījumā “Rīta panorāmā” atzina finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS).

Finanšu ministre atzina, ka, lai arī kopumā budžets ir labs, tā izskatīšanas laikā plašas diskusijas būs par nozaru ministriju priekšlikumiem, piemēram, Ekonomikas ministrijas piedāvājumam diversificēt OIK, kas ir izdevīgs lielajiem ražotājiem, bet varētu radīt slogu mājsaimniecībām. Ja Saeima atbalstīs valdības piedāvājumu OIK reformai, OIK maksājums patērētājiem būs atkarīgs no to elektroenerģijas pieslēguma efektivitātes. OIK maksājumu paredzēts sadalīt divās daļās – pēc elektroenerģijas patēriņa un pēc pieprasītās pieslēguma jaudas.

Diskusijas varētu izsaukt arī transporta ekspluatācijas nodoklis, kuru Satiksmes ministrija piedāvāja pārskatīt un pēc 2009.gada ražotajām automašīnām to noteikt atkarībā no CO2 izmešu daudzuma, nevis no spēkrata masas un motora jaudas, vienlaikus atsakoties no jauno auto reģistrācijas nodokļa.

Pašlaik satiksmes ministram uzdots atkārtoti izvērtēt piedāvāto CO2 izmešu ierobežošanas mehānismu un vienlaikus piedāvāt risinājumu, kas neuzliktu nesamērīgu maksājumu slogu saimniecībām ar zemiem ienākumiem un kuru rīcībā ir transportlīdzekļi, kas vecāki par septiņiem gadiem, piemēram, ieviešot paaugstinātu nodokļa/nodevas likmi par noteiktas luksusa klases transportlīdzekļu ekspluatāciju.

Ministre pieļauj, ka šie priekšlikumi varētu piedzīvot arī dažādas korekcijas.

Jau vēstīs, ka ceturtdien Ministru kabineta ārkārtas sēdē valdība apstiprināja 2017. gada valsts budžeta projektu, kā arī likumprojektu par vidējā termiņa budžeta ietvaru 2017., 2018. un 2019. gadam. Nākamā gada valsts konsolidētā budžeta ieņēmumi tiek plānoti 8,066 miljardu eiro apmērā, savukārt izdevumi – 8,367 miljardi eiro.

Salīdzinot ar 2016. gada budžetu, nākamgad plānotie valsts budžeta ieņēmumi paredzēti par 664 miljoniem eiro lielāki. Savukārt valsts budžeta izdevumi nākamgad paredzēti par 681 miljonu eiro lielāki kā šogad.

Foto:Saeima/https://www.flickr.com/photos/saeima//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/