Elektroenerģijas tirgus atvēršana varētu tikt atlikta

Ministru prezidente Laimdota Straujuma (Vienotība) izteikusi aicinājumu Ekonomikas ministram Vjačeslavam Dombrovskim (Reformu partija) skaidrot, kāpēc elektroenerģijas tirgus liberalizācija paredzēta tieši 1.aprīlī, nevis jebkurā citā datumā šī gada laikā.

Eiropas Savienības noteikumi nosaka, ka elektroenerģijas tirgus Latvijai jāatver līdz nākamā gada 1.janvārim.

Viņa norādīja, ka pagaidām šajā tirgū vēl nav pietiekami tirgus dalībnieku. Aptuveni pusei iedzīvotāju, kam pašlaik ir tā sauktais Latvenergo “Starta tarifs”, līdz ar elektroenerģijas tirgus atvēršanu par elektrību vajadzēs maksāt līdz pat 40% vairāk.

Premjerministre uzsvēra, ka elektroenerģijas tirgus liberalizācija š.g. 1. aprīlī vēl ir atvērts jautājums, un Ekonomikas ministrijai būs jāvērtē iespēju mainīt tirgus atvēršanas datumu un nosacījumus.

Kā jau informēts, no 1.aprīļa Latvijas mājsaimniecībām elektroenerģija būs jāpērk brīvajā tirgū. Cena par elektrību atsevišķām mājsaimniecībām varētu pieaugt līdz pat 40%.

Pagaidām tikai divi tirgotāji atklājuši savus piedāvājumus. “Latvenergo” mājsaimniecībām elektrību piedāvās par 16 līdz 16,9 centiem par kilovatstundu (kWh) atkarībā no elektroenerģijas patēriņa, bet “Baltcom TV” elektroenerģiju piedāvās par cenu – 16,1 līdz 16,8 centi par kWh.

Šobrīd, kamēr mājsaimniecības elektroenerģijas patēriņš nav pārsniedzis 1200 kilovatstundas, tiek piemērots tā dēvētais “Starta tarifs” un maksa par elektrību ir 11,64 centi, bet pārsniedzot šo apjomu, jāmaksā tā dēvētais pamata tarifs – 15,15 centi par kWh.

Latvijas elektroenerģijas tirgus tiek pakāpeniski atvērts jau kopš 2007.gada, taču pagaidām iespēja iegādāties elektrību no cita piegādātāja, nevis “Latvenergo”, bija tikai juridiskajām personām. Nodrošinot pilnīgu pārēju uz brīvo elektroenerģijas tirgu, tiktu šāda iespēja piedāvāta arī visām mājsaimniecībām.

BNA Latvia