Eksperts: Izaugsme pozitīvi ietekmēs arī mazo un vidējo biznesu

Salīdzinājumā ar lietuviešu un igauņu kolēģiem, Latvijas mazie un vidējie uzņēmumi uzņēmējdarbības vidi un biznesa iespējas 2017. gadam vērtē ļoti kritiski, liecina jaunākais SEB bankas Baltijas biznesa pārskats. Gandrīz divas trešdaļas uzņēmēju prognozē apgrozījuma kritumu, katrs piektais uzņēmums plāno samazināt darbinieku skaitu un 40% mazo un vidējo uzņēmumu Latvijā nav gatavi ieguldīt sava biznesa attīstībā.

Kopējais optimisma līmenis mazo un vidējo uzņēmumu segmentā ir samazinājies visās trīs Baltijas valstīs, sasniedzot zemāko līmeni pēdējo trīs gadu laikā. Apgrozījuma pieaugumu šogad prognozē 81% mazo un vidējo uzņēmumu Lietuvā un 69% Igaunijā, kamēr Latvijā šādi nākotnē raugās vien 39% uzņēmēju. 61% Latvijas mazo un vidējo uzņēmumu šogad sagaida apgrozījuma samazināšanos. Tam piekrīt 31% Igaunijas un 19% Lietuvas uzņēmumi.

SEB bankas valdes loceklis Arnis Škapars: “Mazo un vidējo uzņēmumu segmentā aktivitāte ir ar augošu vektoru. 2016. gadā Latvijas mazajiem un vidējiem uzņēmumiem aizņēmumos esam izsnieguši 213 miljonus eiro un tas ir par 18% vairāk nekā 2015. gadā. Turklāt eksperti šogad prognozē krietni straujāku IKP izaugsmes tempu, kas pozitīvi ietekmēs arī mazo un vidējo biznesu. Taču arī šajā segmentā uzņēmējiem ir jāmeklē izaugsmes iespējas”.

Latvijā ir arī vismazākais to uzņēmumu īpatsvars, kas šogad plāno paplašināt savu darbinieku skaitu – šādi plāni ir 12% Latvijas mazo un vidējo uzņēmumu, kamēr Igaunijā jaunus darbiniekus plāno pieņemt 14%, bet Lietuvā – pat 24% uzņēmumu. Savukārt 19% MVU segmenta uzņēmumu Latvijā šogad darbinieku skaitu samazinās. Lietuvā šādi rīkosies 9%, bet Igaunijā – vien 5% uzņēmēju.

Turklāt Latvijā ir arī augstākais to kompāniju skaits, kas šogad neplāno ieguldīt sava biznesa attīstībā. Šāda nostāja ir 40% Latvijas mazo un vidējo uzņēmumu, 22% Igaunijas un 20% Lietuvas kompānijām.

SEB bankas makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis: “Uzņēmēju noskaņojums šogad mainīsies uz labo pusi. Gan mazā un vidējā, gan lielā biznesa apgrozījumu pozitīvi ietekmēs aktīvāks patēriņš un kāpjoša pirktspēja. No otras puses, atalgojuma pieaugums veidos arī pieaugošu spiedienu uzņēmumu izmaksām, turklāt darbaspēka novecošana un emigrācija uzturēs augstu spriedzi darba tirgū. 2017. gads biznesam sola vairāk iespēju, un no tām visvairāk iegūs tie, kas atrod iespējas eksportēt, iegulda sava biznesa izaugsmē, efektivitātes uzlabošanā un inovācijās”.

Vispesimistiskāk ir noskaņoti uzņēmumi viesnīcu un sabiedriskās ēdināšanas segmentā ar nelielu darbinieku skaitu un apgrozījumu līdz 650 tūkstošiem eiro gadā. Savukārt pozitīvāk nākotnē raugās uzņēmumi tirdzniecības un pakalpojumu sektoros, tie uzņēmumi, kuru darbinieku skaits pārsniedz 250 cilvēkus, kā arī mazie uzņēmumi ar apgrozījumu līdz 65 tūkstošiem eiro gadā.

Baltijas biznesa pārskats ir SEB bankas veidota mazā un vidējā uzņēmumu aptaujas apkopojums, kas sniedz Baltijas uzņēmumu redzējumu par piecām jautājumiem: apgrozījuma pieaugumu, nodarbinātību, eksportu, inovācijām un investīcijām. Baltijas biznesa pārskatā par 2017. gadu apkopotas 4542 Baltijas valstu mazo un vidējo uzņēmumu atbildes. Aptauja veikta 2016. gada novembrī un decembrī.

Foto:Pexels/https://pixabay.com/en/users/Pexels-2286921//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/