Eksperti: Sviesta cena ir uzpūsta; sadārdzinājums varējis būt vien par 15%

Sviesta paciņas cena sadārdzinājusies aptuveni par vienu eiro jeb 53 procentiem, secinājusi Latvijas Tirgotāju asociācija (LTA), kas vairāk nekā 20 gadus veic patēriņa preču salīdzinājumu dažādu tīklu veikalos. Eksperti uzskata, ka sviesta cena ir uzpūsta. Sadārdzinājums varējis būt vien par aptuveni 15 procentiem.
Saskaņā ar LTA pētījumu pārtikas lielveikalos Rīgā, periodā no 2016. gada līdz 2017. gada sākumam sviesta cena pieauga par 8 procentiem (200 g paciņa, 82% sviesta). Vidējā cena 2016. gada martā bija 7,90 eiro/kg, bet šā gada martā – 8,55 eiro/kg. Maijā vidēja cena sviestam saruka līdz 8,35 eiro par kilogramu.

Savukārt šobrīd sviests maksā vidēji 13,10 eiro/kg. Tas nozīmē, ka sviesta cenas kāpums ir 53% procenti vai vidēji viens eiro par paciņu sviesta (82%). NRA.lv jau jūlijā rakstīja par sviesta cenu straujo kāpumu, kura ietekmē sviests veikalos maksā pat dārgāk nekā pirms Krievijas embargo izraisītās piena krīzes. Ražotāji cenu kāpumu skaidroja ar piena tauku deficītu pasaulē.

LTA savukārt izpētījis, ka sviesta cenu kāpumu noteikuši vairāki faktori, piemēram, pieaugošais sviesta patēriņš lielajos tirgos – ASV, Krievijā, Ķīnā; piena ražošanas kritums Eiropas Savienībā (pēc dotāciju samazinājuma 2016. gadā) un Jaunzēlandē (ganāmpulku atjaunošana); kā arī banku spekulācijas ar sviesta krājumiem. Tādējādi biržā pagājušā gada otrajā pusgadā sviesta cena pieauga līdz aptuveni 4,5 tūkstošiem eiro par tonnu, bet 2017. gada pirmajā pusgadā palielinājās līdz 6,3 tūkstošiem eiro par tonnu. LTA prezidents Henriks Danusēvičs prognozē, ka sviests gada beigās varētu kļūt lētāks, cenām stabilizējoties no 9,5 līdz 10 eiro/kg. Vienlaikus viņš prognozē piena cenu kāpumu 10-20% robežās.

Savukārt Biznesa augstskolas Turība Uzņēmējdarbības vadības fakultātes dekāne Zane Driņķe uzskata, ka ažiotāža ap sviesta cenu kāpumu mākslīgi ceļ pieprasījumu pēc tā, un tam nav nekāda sakara ar sviesta pēkšņo popularitāti. «Šobrīd sviesta cenu kāpums ir nesamērīgs, tas ir radīts mākslīgi. Visticamāk, tas neturpināsies. Pieprasījums pēc šī produkta vai nu pazemināsies, vai paliks nemainīgs, bet pilnīgi noteikti šajā situācijā pieprasījums nepalielināsies,» uzsver Z. Driņķe. Viņa pieļauj, ka sviests varēja sadārdzināties vien par 15%, ņemot vērā pašizmaksas kāpumu.

LTA secinājis, ka sviests nav vienīgais pārtikas produkts, kas veikalos kļuvis dārgāks. Gada laikā vistas gaļa sadārdzinājusies vairāk nekā par 20%, griķu cena – par 24%. LTA atgādina par griķu skandālu 2010. gadā, kad dažu dienu laikā griķu cena palielinājās par 67%. Daudzviet veikalos tie nebija nopērkami, jo patērētāji, uztraucoties par tālāku cenu kāpumu un iespējamo deficītu, kāds jau piemeklējis Krieviju, griķus pirka pastiprināti. Pēdējā gada laikā griķu cena veikalos pieaugusi teju par piektdaļu.

Ilze Šteinfelde

Foto:congerdesign/https://pixabay.com/en/users/congerdesign-509903/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/