Eksperte: Cenas šajā mirklī iet gan uz augšu, gan uz leju

Atsevišķām precēm cenas samazinās, bet kopumā mums tirdzniecībā pietrūkst konkurences, LTV raidījumā “Rīta Panorāma” norādīja Agroresursu un ekonomikas institūta Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja Ingūna Gulbe.

“Cenas šajā mirklī iet gan uz augšu, gan uz leju. Piemēram, saulespuķu eļļai vajadzētu būt pamanītai, ka cena ir lētāka. [..] Diezgan daudziem piena produktiem cenas iet uz leju,” atzina eksperte.

Vienlaikus pārtikas cenu kāpums salīdzinājumā ar gadu iepriekš ir par teju 18%.

“Katram, kas grib pārdot, viņš skatās, vai pērk pa to cenu vai nepērk. Ja pērk, tad kāds ir iemesls samazināt?” piebilda Gulbe.

Viņa norādīja uz to, ka šobrīd tirdzniecībā ir konkurences trūkums: “Mums ir tikai divas lielas ķēdes. Ja mēs paskatāmies, kas ir Lietuvā un Igaunijā, tur ir daudz vairāk. [..] Mums pietrūkst konkurences. Tām divām ķēdēm arī cenas ir vienādas.”

“Naudas ziņā ir pārdots tikpat vai pat vairāk pārtikas produktu, bet apjomi kilogramos vai litros ir mazāki. Iedzīvotāju maciņš vairs netur tādu pirkšanu,” atzina eksperte, turpinot: “Tā nabadzīgā [sabiedrības] daļa pie mums pieaug, un tas būs arī spiediens tās cenas samazināt.”

Kā zināms, tikmēr Latvijas Zemnieku savienības (LZS) valde aicinājusi lemt par demisijas pieprasīšanu zemkopības ministram Šmitam.

LZS valde uzskata, ka bezdarbība pārtikas cenu straujā pieauguma ierobežošanā nav pieļaujama. Gada laikā, saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem, cenas pārtikai pieaugušas par 39.2%, tai skaitā, maizei un graudaugiem – par 49.1%, pienam, sieram un olām – par 40.6%.