Ekonomikas ministrs: Latvijā preču eksporta apmērs varētu būt krities jau par 20%

Latvijā preču eksporta apmērs varētu būt samazinājies par 20%, trešdien intervijā TV3 raidījumam “900 sekundes” sacīja jaunais ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (KPV LV).

Pēc viņas sacītā, Covid-19 ietekmē skarta ir visa Latvijas ekonomika, ko pierāda skaitļi. Ekonomikas ministrija ir aprēķinājusi, ka eksports varētu būt krities jau par 20%.

“Tas nozīmē, ka ir skarts plašs lauks. Varbūt skartas nav atsevišķas pārtikas ražošanas sfēras un medikamenti, un pašaizsardzības līdzekļi. Bet viss pārējais šobrīd ir skarts,” uzsvēra ekonomikas ministrs.

Viņš norādīja, ka, jau tuvākajās dienās vajadzētu būt lielākai skaidrībai par Covid-19 ierobežošanai ieviesto pasākumu ietekmi uz ekonomiku.

Vitenbergs uzskata, ka šobrīd svarīgi ir radīt modeli, kādā Latvijas uzņēmumi var turpināt strādāt valstī noteiktajos ārkārtas apstākļos, kā arī izveidot atbalsta mehānisma rīkus uzņēmumiem jau nākamajiem krīzes posmiem.

“Viennozīmīgi ir skaidrs, ka šī brīža situācijā nevaram fokusēties tikai uz īstermiņa ekonomiskās krīzes pārvarēšanas instrumentiem. Jau šodien ir jādomā par visaptverošiem risinājumiem, kā atgūt ekonomikas izaugsmi, un kā izmantot iespējas jaunajā pasaules ekonomikā. Vienlaikus ir jābūt gataviem, ka “ārkārtējā situācija” kļūs par ikdienu, un arī Latvijas uzņēmējiem būs jāpielāgojas apstākļiem. Tāpēc ir jāmodulē vairāki attīstības scenāriji un jāpiemeklē labākie ekonomikas veicināšanas instrumenti,” jau iepriekš norādīja Vitenbergs.

Jau vēstīts, ka Covid-19 pandēmijas dēļ Latvijā izsludinātā ārkārtējā situācija pagarināta līdz 12. maijam, otrdien lēma Ministru kabinets.