Ekonomikas ministre: Vērtēsim, kā gāzes tarifu nepaaugstināt pārmēru

Iedzīvotājiem gāze ziemā pietiks, bet ir bažas par nesamērīgi strauju tarifa kāpumu janvārī, LTV raidījumā “Rīta panorāma” pauda ekonomikas ministre Ilze Indriksone (NA).

Ekonomikas ministre pauda pārliecību, ka mājsaimniecībām nākamajā apkures sezonā gāzes noteikti pietiks, jo valsts ir nopirkusi drošības rezerves: “Šobrīd gāzes krājumi Inčukalna gāzes krātuvē tuvojas 12 teravatstundām, kas ir apmēram mūsu valsts gada patēriņš iepriekšējos gados bez samazinājuma. Jāņem vērā, ka Inčukalna krātuvi neizmanto tikai tirgotāji Latvijas tirgū, bet arī citas valstis.”

“Mājsaimniecībām gāze noteikti pietiks, jo valsts ir nopirkusi drošības rezerves, “Latvenergo” ir tās nolīdzis. Jau gandrīz puse iesūknēta Inčukalnā. Tās 1,8 teravatstundas, ko MK pēdējās lēma pirkt, jau ir nolīgtas, gāze līdz decembrim būs Inčukalnā,” turpināja Indriksone.

Viņa norādīja: “Mājsaimniecībām, kas ir nodrošināmie saistītie lietotāji, ko apkalpo “Latvijas gāze”, ir apstiprināts tarifs, kas būs spēkā līdz gada beigām, tā ir cena, ko šobrīd cilvēki redz savos rēķinos. Janvārī tarifu pārskatīs. Vērtēsim, kā tarifu nepaaugstināt pārmēru.”

“Pēc likuma: šī tarifa starpība vai varētu teikt – šie zaudējumi – ir jāieliek nākamajā tarifā. Mēs redzam, ka tas būtu liels risks tarifam nesamērīgi kāpt. Faktiski tad šis regulētais tirgus, kas domāts, lai pasargātu mājsaimniecības, varētu kļūt nekonkurētspējīgs salīdzinājumā ar citiem piedāvājumiem pavasarī. Tāpēc šī tarifa maiņa ir noteikti jāvērtē valdībā, bet tas jau būs rudens jautājums, nevis šobrīd,” sacīja Indriksone.

Runājot par Eiropas Komisijas ieteikumu taupīt dabasgāzi, ministre pauda: “Mēs pilnā apmērā atbalstījām šo iniciatīvu, esam gatavi samazināt dabasgāzes patēriņu. Izpētot datus, iepriekšējā sezonā samazinājums jau bija par 24%, salīdzinot ar iepriekšējiem 5 gadiem, arī pirmie divi ceturkšņi šajā gadā norāda uz līdzīgu tendenci.”

Foto: Valsts kanceleja