Eiropas Parlaments atver durvis “Brexit” sarunu nākamajai fāzei

Eiropas Parlaments devis zaļo gaismu “Brexit” sarunu nākamās fāzes sākšanai. Gaidāms, ka turpmākās diskusijas būs saistītas ar nākotnes ES un Lielbritānijas attiecībām.

Kā zināms, pirms gandrīz nedēļas Lielbritānija un Eiropas Savienība vienojusies par tā dēvētā “Brexit” nosacījumiem – jautājumiem, kas skar “šķiršanās rēķinu”, ES pilsoņu tiesības un Ziemeļīrijas robežu.

Eiropas Parlaments trešdien balsojumā atbalstīja “Brexit” sarunu nākamās fāzes sākšanu, norādot, ka līdzšinējās sarunās ir panākts pietiekams progress.

Eiropas Komisijas “Brexit” sarunu delegācijas vadītājs Mišels Barnjē eiroparlamentāriešiem atklāja, ka sarunu nākamā fāze koncentrēsies uz noteikto pārējas periodu un tālākās diskusijas būs saistītas ar nākotnes ES un Lielbritānijas attiecībām.

Barnjē brīdināja, sarunas būs smagas, jo jautājumi ir ārkārtīgi sarežģīti. “Mēs turpināsim sarunas par visiem jautājumiem, bet varu jau šodien skaidri pateikt, ka atsevišķi punkti nav apspriežami,” sacīja Barnjē, pie tiem minot Eiropas Savienības vienotā tirgus viengabalainību un četras brīvības, kas ir vienotā tirgus pamatā.

Par “Brexit” sarunu nākamās fāzes sākšanu par nākotnes un tirdzniecības attiecībām šonedēļ samitā vēl balsos Eiropas Savienības (ES) valstu līderi.

Jau vēstīts, ka Lielbritānija marta beigās iesniedza Eiropadomes prezidentam Donaldam Tuskam premjerministres Terēzas Mejas parakstīto vēstuli par Lisabonas līguma 50.panta iedarbināšanu, oficiāli uzsākot izstāšanās procedūru no Eiropas Savienības. Tas aizsāks divu gadu garu “Brexit” procesu – līdz 2019. gada 29. martam jāpanāk vienošanās par pilnīgu izstāšanās pabeigšanu.

Jau vēstīts, ka Lielbritānijas pilsoņu vairākums šā gada 23.jūnijā notikušajā vēsturiskajā referendumā izšķīrās par Apvienotās Karalistes izstāšanos no ES. “Brexit” atbalstīja 51,9%, pret bija 48,1% balsstiesīgo iedzīvotāju.

Foto: Pixabay