Eiropa par trešdaļu samazinājusi gāzes importu no Krievijas

2009. gada pirmajā kvartālā Eiropas Savienība par 35,3% samazinājusi gāzes importu no Krievijas, atsaucoties uz  Starptautiskās enerģētiskās aģentūras (SEA) sniegto informāciju, vēsta laikraksts „Komersant”.

Kopsummā pret pagājušā gada attiecīgu laika periodu Eiropa gāzes importu samazinājusi par 13,7% un patēriņu – par 5,4%. Pēc SEA datiem, ES visvairāk (par 37,9%) samazinājusi gāzes importu no Nigērijas. „Gazprom” atskaitēs teikts, ka eksports uz Rietumeiropas valstīm samazinājies par 38%, bet uz Centrālās un Austrumu Eiropas valstīm – par 43%.

„Komersant” atzīmē, ka 2009. gada pirmajā kvartālā „Gazprom” eksportējis gāzi par pārmērīgi augstu cenu un tamdēļ eiropieši, lai sagaidītu tās mazināšanos citos kvartālos, mēģināja atrast Krievijas piegādēm citu alternatīvu. Pašlaik cena līgumos ar Eiropas patērētājiem mainās attiecīgi kā naftas produktu cenas, tikai ar sešu – deviņu mēnešu nobīdi. 2009. gada pirmajā kvartālā, pēc „Gazprom” sniegtās informācijas, Krievijas monopolists gāzi tirgojis par 390 – 400 ASV dolāriem par tūkstoti kubikmetru.

Iepriekš „Gazprom” piegādāja ceturtdaļu no Eiropas Savienībai nepieciešamās gāzes.

Eksporta apjomu samazinājums atsaucies arī uz Krievijas gāzes ieguvi. 2009. gada pirmajā kvartālā „Gazprom” samazinājis gāzes ieguvi par 18%, salīdzinot ar šo pašu laika periodu pērn.

Avots: www.2v.lv