Eiro ieviešanas problēmas – pārāk daudz sīknaudas, trūkst 5 un 50 eiro banknotes

Mazajiem veikaliem eiro ieviešana nav bijusi tik gluda, kā par šo procesu izsakās politiķi, vēsta Latvijas Televīzija (LTV).

Latvijas Tirgotāju asociācijas (LTA) prezidents Henriks Danusēvičs LTV stāstīja, ka mazajiem tirgotājiem ir pārāk daudz sīknaudas, bet trūkst vairāku nominālu banknotes.

«Tas, ko es varētu pateikt, ka, mūsuprāt, Latvijas Banka nepareizi saplānoja vai vispār neplānoja naudas sortimentu gan monētām, gan banknotēm. Mums ir pārāk daudz sīknaudas. Diemžēl komercbankas par sīknaudas ieskaitīšanu kontā prasa lielu komisijas maksu, un mums trūkst piecu eiro un 50 eiro banknotes. Man liekas, ka Latvijas Banka tādējādi nesekoja līdzi naudas sadalījumam, kad to pludināja iekšā tirgū,» stāsta LTA vadītājs.

Savukārt Latvijas Bankas pārstāvji norāda, ka par to, kāda nomināla naudaszīmes tiek iepludinātas tirgū, līdzatbildīgi ir arī paši uzņēmēji, raksta Apollo.lv.

«To, kāda nauda savukārt ir apgrozībā, kādi nomināli banknošu, monētu un cik no katra, to nosaka naudas lietotāju pieprasījums. Ja veikalnieks savai bankai prasa savai bankai – man lūdzu rīt piegādājiet 100 piecu eiro banknotes un 200 divu eiro monētas, tad banka šo daudzumu prasa Latvijas Bankai, un arī dabū no Latvijas Bankas šo daudzumu un tā tas sasniedz tirgotāju,» norāda bankas pārstāvis Mārtiņš Grāvītis.

Pāreja uz eiro nav bijusi lēta. «Maxima» veikalu tīklam tā izmaksājusi 100 000 latu jeb 142 tūkstošus eiro, bet LTA biedriem četrus miljonus latu jeb 5,69 miljonus eiro. Bankām pāreja uz eiro bijusi vēl dārgāka.

Pāreja uz eiro bankām likusi pārskatīt arī ienākumu avotus, jo krietni lētāki kļuvuši pārskaitījumi eiro valūtā, arī par latu konvertāciju uz eiro vairs netiek iekasēta komisijas maksa. Šī iemesla dēļ «SEB bankas» ienākumi sarukuši par 5-7%.

Lai gan iepriekš izskanējuši brīdinājumi par iespējamu eiro viltojumu pieplūdumu, šādu gadījumu nav daudz. Veikalos bijuši divi gadījumi, kad negodīgi pircēji mēģinājuši norēķināties ar eiro banknošu kopijām. Tāpat konstatēti daži gadījumi, kad pircēji pārdevējam kā eiro monētas mēģinājuši dot Brazīlijas sentavo, kas vizuāli līdzinās eirocentu monētām.