Eglītis: Bāriņtiesu reforma iezīmē jaunu ēru bērnu tiesību aizsardzības jomā

Bāriņtiesas amatpersonas turpmāk vairs nebūs pašvaldības domes vēlētas amatpersonas. Uz šiem amatiem būs jārīko konkurss. Turpmāk bāriņtiesas amatpersonu pilnvaru termiņš nav terminēts un būs piemērojams Darba likumā noteiktais tiesiskais regulējums. Ir secināts, ka bāriņtiesu darbinieku nodarbinātība uz darba līguma pamata un pilnas slodzes darbā varētu pozitīvi ietekmēt bāriņtiesu darba kvalitāti un bērnu labāko interešu ievērošanu lēmumu pieņemšanā.

Funkcionālo un institucionālo izmaiņu pamatā ir princips, ka bērns un bērna interešu nodrošināšana ir visu jautājumu prioritāte. Minētās izmaiņas paredz likums „Grozījumi Bāriņtiesu likumā”, kas trešdien, 16. jūnijā, pieņemts Saeimā.

“Es ticu, ka bāriņtiesu reforma iezīmē jaunu ēru bērnu tiesību aizsardzības jomā. Tas notiks paralēli stiprinot jauno Bāriņtiesu un VBTAI kapacitātes. Abām ir jāaug vienlaicīgi,” uzskata labklājības ministrs Gatis Eglītis.

Tiks ieviesta arī bāriņtiesu funkcionālā pārraudzība. To veiks Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija, kas nodrošinās kontroli gadījumos, kad ir konstatēts būtisks bērnu tiesību apdraudējums. Inspekcija būs tiesīga uzdot bāriņtiesai veikt lietas atkārtotu izvērtēšanu un pieņemt jaunu lēmumu, kā arī veikt konkrētas darbības, lai pārtrauktu bāriņtiesas bezdarbību.

Paredzēts arī izveidot kvalifikācijas komisiju, kas rūpēsies par bāriņtiesu darbinieku kvalifikācijas un tālākizglītības jautājumiem, bāriņtiesu amatpersonu sertifikāciju, kā arī izvērtēs, vai personas, kura sodīta, nodarbināšana bāriņtiesā pēc sodāmības dzēšanas vai noņemšanas nekaitē bērnu un aizgādnībā esošo personu tiesību un interešu aizsardzībai. Kvalifikācijas komisija būs koleģiāla institūcija, kuras sastāvā līdz ar Labklājības ministrijas, Tieslietu ministrijas un VBTAI pārstāvjiem darbosies Latvijas Bāriņtiesu darbinieku asociācijas locekļi.

Līdz šim bāriņtiesas locekļu skaitu noteica pašvaldība atbilstoši pašvaldības administratīvajā teritorijā deklarēto iedzīvotāju skaitam. Turpmāk paredzēts, ņemt vērā arī citus svarīgus kritērijus: bērnu un aizgādnībā esošo personu skaits, bāriņtiesas lietu skaits, pašvaldības administratīvās teritorijas lielums.

Lai gan turpmāk paredzēts, ka vienā pašvaldībā var darboties ne vairāk par vienu bāriņtiesu, tas neliegs pašvaldībai veidot vairākas bāriņtiesas struktūrvienības (apmeklētāju pieņemšanas vietas), kas atrodas dažādās administratīvās teritorijas daļās, lai nodrošinātu pieejamību iedzīvotājiem, ņemot vērā administratīvās teritorijas lielumu un iedzīvotāju blīvumu. Vienlaikus bāriņtiesas vadība būs viena.