Dumpis: Ja vispār runājam par ierobežojumu atcelšanu, tad skaidrs, ka tie ir citi jautājumi, kas spiež šos lēmumus pieņemt

Rudenī, visticamāk, būs jauns Covid-19 vilnis, LTV raidījumā “Rīta panorāma” sacīja infektologs Uga Dumpis.

“Joprojām atrodamies viļņa kāpšanas fāzē. Varētu runāt par nosacītu stabilizāciju slimībai bērniem, bet noteikti pieaugs vecāku, vecvecāku saslimšana. Šonedēļ pozitīvo gadījumu skaits varētu vēl pieaugt,” sacīja Dumpis.

Vienlaikus viņš norādīja: “Manā rīcībā tādas informācijas nav, ka bērnu, jauniešu vidū saslimšanas līkne ir “pārlauzta”. Ierobežojumu atcelšana skolās varētu būt pāragrs lēmums par nedēļu, divām. Cita lieta – kā mēs bērnus varam ierobežot, cik lieli ir riski ar omikronu saslimušiem bērniem.”

Infektologs sacīja, ka saslimstība ar Covid-19 varētu sākt mazināties pēc desmit dienām, taču tā varētu arī nebūt, jo slimības izplatība ir viļņveidīga.

“Ja vispār runājam par ierobežojumu atcelšanu, tad skaidrs, ka tie ir citi jautājumi, kas spiež šos lēmumus pieņemt, jo no medicīnas puses, protams, slimnīcās daudz cilvēku, bērni slimo, steigai ar ierobežojumu atcelšanu nebūtu jābūt,” uzskata epidemiologs.

“Ja mēs runājam par smagām Covid-19 komplikācijām, piemēram, pneimoniju, tad pārliecinoši tie ir nevakcinēti vai balstvakcīnu nesaņēmuši seniori. Ja runājam par citām slimībām, gadās arī tādi, kas vakcinējušies samērā nesen, bet viņiem nav šīs smagās komplikācijas,” sacīja Dumpis.

Infektologs norādīja, ka Covid-19 nekur nepazudīs un ar to nāksies sadzīvot. Ar Covid-19 palīdz cīnīties ne tikai vakcinācija, bet arī medikamenti. Latvijā, pēc Dumpja sacītā, ir pieejami visi jaunākie medikamenti, taču tie atšķirībā no vakcīnām ir ļoti dārgi.

Pēc viņa teiktā, rudenī, visticamāk, sekos jauns Covid-19 uzliesmojuma vilnis, bet neskaidrs ir jautājums, cik stiprs tas būs. Tas nozīmējot, ka senioriem un riska grupu pacientiem būs vajadzīga vēl viena vakcīna pret Covid-19.