Demogrāfs: Nedrīkst pieļaut situāciju, ka ģimenēm pabalsti samazinātos

Lai gan demogrāfs Ilmārs Mežs piekrīt, ka ilgtermiņā būtiski lielāki pabalsti par trešo un katru nākamo nepilngadīgo bērnu ir pareiza sistēma, tomēr norāda, ka šobrīd nedrīkst pieļaut situāciju, ka ģimenēm pabalsti samazinātos.

Šobrīd valdībā tiek diskutēts par to, ka trīs bērnu ģimenē, tiklīdz vecākais bērns sasniegtu 19 gadu vecumu, jaunākie kļūtu par pirmo un otro, tādējādi pabalstu apmēri tiktu pārskatīti.

„Pašreiz iespēja, ka vairākiem tūkstošiem ģimeņu pabalsti varētu sarukt, ir galvenais klupšanas akmens, un, ja valsts nevar nodrošināt, ka nav zaudētāju, tad ir jāpaliek pie esošās sistēmas,” pārliecināts Mežs.

Tāpat demogrāfs uzskata, ka, lai ģimenes nezaudētu pašreizējo atbalstu trūkst vēl 12 miljonu eiro, iespējams, ka prātīgāk būtu, ja ar šo reformu nesteigtos, jo ļoti negribētos saņemt pārmetumus no cilvēkiem, kuri bija cerējuši saņemt lielāku atbalstu, bet tā vietā tas tiks samazināts.

Šobrīd Latvija ir viena no Eiropas valstīm, kas ir vistaupīgākā ar valsts ģimenes pabalstiem iekšzemes kopproduktu.

“Cik tās naudas ir, tik ir, tā ir taisnīgi jāsadala, ja nav iespējams par trešo bērnu nodrošināt, piemēram, 100 eiro, nu lai tad ir 75 eiro. Arī tas būs labs panākums un liela ģimenes politikas uzvara,” pauda Mežs.

Demogrāfs ir pārliecināts, ka nauda nav galvenā motivācija bērnu radīšanai, bet valsts nevar iejaukties ģimenes attiecībās, valsts galvenais politikas instruments ir valsts budžets.

„Tāpēc no valsts politikas viedokļa mēs varam runāt par vai nu tiešiem maksājumiem vai nodokļu atlaidēm, vai par citiem pakalpojumiem dzimstības veicināšanai,” uzskata Mežs.

Tāpat viņš saprot, ka bez naudas bērnu uzturēšana ir neiespējama.

„Filozofējot, protams, nauda nedrīkst būt galvenais, bērnam ir jābūt gribētam bez naudas, bet, ja ģimenē ir jau lielās grūtībās ar vienu bērniņu, tad runāt par kaut kādām ģimeniskām vērtībām, ka Latvijā vajag bērnus un proties, tas arī nav ētiski,” sacīja Mežs.

Būtiski palielināt pabalstus par trešo bērnu rosināja Nacionālā apvienība, kas aizstāv savu piedāvājumu, skaidrojot, ka pabalsts maksā par apvadājamajiem.

Diskusijas par ģimenes pabalstiem ceturtdien turpinās Demogrāfijas lietu padome, bet valdība par to varētu lemt nākamnedēļ.

Foto:Pexels/https://pixabay.com/en/users/Pexels-2286921//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/