Dārzeņu audzētājs: Latvijas prece no veikalu plauktiem nepazudīs

Lielākais tomātu un gurķu audzētājs Vidzemes reģionā, Z/S “Kliģeni”, līdzīgi kā citi dārzeņu audzētāji Latvijā ir nobažījušies par to, kā jauno sezonu ietekmēs Krievijas noteiktais embargo Eiropas dārzeņu audzētājiem. Uzņēmuma vadītājs Aleksandrs Raubiško ir pārliecināts – Polijas dārzeņi Latvijas preci no veikalu plauktiem neizspiedīs – taču cenas konkurētspēja lielā mērā būs atkarīga no laika apstākļiem, gāzes cenas un citām izmaksām.

Latvijā pirmā gurķu raža tiek ievākta martā, savukārt tomāti – aprīlī, tāpēc pircēji var justies maldināti, lielveikalu plauktos neredzot Latvijas dārzeņus plašā sortimentā. Tas nav tāpēc, ka Polijas vai Ukrainas dārzeņi ir lētāki, gluži vienkārši – pagaidām Latvijas siltumnīcās nav sācies ražas laiks. A. Raubiško līdz šim izskanējušos viedokļus par to, ka lielveikalu ķēdes atteiksies pieņemt pašmāju dārzeņus, uzskata par pārpratumu, jo tiešā komunikācijā ar lielveikaliem šādi signāli par tomātiem un gurķiem nav saņemti.

“Savu produkciju izplatām caur kooperatīvu “Baltijas dārzeņi” – pašlaik tā ir vienīgā iespēja, kā konkurēt Latvijas tirgū – mums zemniekiem ir jāsadarbojas. Lai kāda būtu politiskā situācija, Latvijas produkts vietējā tirgū ir pieprasīts – tas ir nedaudz dārgāks, bet pircējs zina, par ko maksā. Nopērkot Latvijas tomātu, tas gan smaržos, gan garšos pēc tomāta, kādus varējām baudīt bērnībā. Lai panāktu šo kvalitāti, protams, ka mūsu izmaksas ir augstākas. Piemēram, “Kliģenu” produkcija pēc novākšanas jau nākamajā dienā ir veikalu plauktos, savukārt fasēšana ir roku darbs, īpašu uzmanību pievēršot kvalitātei,” saka A. Raubiško.

Prognozējot Latvijas dārzeņu cenu jaunajā sezonā, uzņēmuma vadītājs atklāj, ka liela loma būs laikapstākļiem. Lai raža augtu labāk, ir nepieciešams ne tikai siltums, bet arī saules gaisma – pagaidām pavasaris ir tumšs un mākoņains, tāpēc Latvijas dārzeņu ienākšana veikalu tīklos varētu notikt ne pārāk strauji. A. Raubiško prognozē, ka, saglabājoties šādiem laika apstākļiem, cena sezonas sākumā Latvijas dārzeņiem būs salīdzinoši augstāka, taču tā izlīdzināsies, palielinoties saulaino un siltu dienu skaitam.