Darba likuma grozījumi, iespējams, tiks apstrīdēti Satversmes tiesā

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) lūgs Valsts prezidentu Raimondu Vējoni neizsludināt grozījumus Darba likumā, kas nosaka virsstundu apmaksas kārtību.

Intervijā Latvijas Radio LTRK valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš atzina, ka Latvijā kopējais uzrādītais virsstundu skaits ir ļoti neliels, kam par iemeslu nereti ir tas, ka samaksas kārtība nav viegli aprēķināma.

Pēc viņa sacītā, pieņemtie grozījumi neatbilst Satversmei, uz ko skaidri norādījis gan Tiesībsarga birojs, gan Ārvalstu Investoru padome (FICIL), gan arī Saeimas Juridiskais birojs. “Mūsuprāt pārkāpts tiesiskās vienlīdzības princips, jo būs viens darbinieks kuram [par virsstundām] varēs maksāt 50% apmērā, bet cits, kuram – 100% apmērā. Mūsu ieskatā, iespējams, tas neatbilst Satversmei,” klāstīja Endziņš.

Viņš atklāja, ka tiks lemts par aicinājumu Valsts Prezidentam Raimondam Vējonim neizsludināt pieņemto likumu. “Mēs bijām sagatavojuši kompromisa variantu, kas atbilstu Satversmei un paredzēja konkurētspējīgu un darba devēju un nodarbināto intereses aizsargājošu regulējumu par virsstundu piemaksu 50% jeb samaksu 150% apmērā par pirmajām divām virsstundām dienā visās tautsaimniecības nozarēs, ne tikai atsevišķās,” atklāja LTRK vadītājs.

Pirmdien, 5. novembrī, paredzēta LTRK prezidija sēde, kurā, visticamāk, tiks lemts lūgt prezidentam neizsludināt grozījumus. Ja prezidents tos tomēr izsludinās, tad liela iespēja, ka LTRK vērsīsies Satversmes tiesā.

Kā zināms, Saeima ceturtdien, 1.novembrī, galīgajā lasījumā pieņēma izmaiņas Darba likumā, kas paredz iespēju nozarēs, kurās ar ģenerālvienošanos būtiski palielināta minimālā darba alga, noteikt mazāku piemaksu par virsstundu darbu.

Jaunais regulējums paredz, ka virsstundu apmaksa šajās nozarēs varēs būt ne mazāka par 50 procentiem no darbiniekam noteiktās stundas algas likmes. Iepriekš par virsstundu darbu visos gadījumos bija noteikta piemaksa 100 procentu apmērā. Nozarēs, kurās ģenerālvienošanās nav noslēgta, saglabātos līdzšinējā virsstundu apmaksas kārtība.

Foto: Pixabay