Čakša: Valsts pakalpojumi veidojas no nodokļu maksāju naudas. Ne visi to saprot

Cilvēkiem jāizprot, ka valsts pakalpojumi veidojas no nodokļu maksāju naudas, runājot par veselības aprūpes finansējuma sasaisti ar sociālajām iemaksām, sacīja veselības ministre Anda Čakša.

Pēc veselības aprūpes reformām sociālo iemaksu nemaksātāji Latvijā varēs saņemt tikai ģimenes ārsta aprūpi, neatliekamo palīdzību un ārstēšanu dažu slimību gadījumā, liecina Veselības ministrijas (VM) publiskotā informācija par precīziem valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu groziem nodokļu maksātājiem un nemaksātājiem.

Intervijā LNT raidījumam “900 sekundes” Cakša pauda, ka cilvēkam pieejamo veselības aprūpes pakalpojumu grozu noteiks e-veselības sistēma, turklāt cilvēkam vienmēr būs iespēja doties tālāk pēc pakalpojuma, tikai par pilnu maksu, nevis valsts finansējumu.

Kā zināms, Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas prezidente Līga Kozlovska neatbalsta valdības izvēlēto veselības aprūpes finansēšanas avotu. Kā intervijā LNT sacīja Kozlovska, koalīcijas piedāvājums padara ģimenes ārstus par nodokļu uzraugiem, tomēr ārstam ir citi uzdevumi. Čakša gan noraida šo apgalvojumu, uzsverot, ka tas ir pārspīlēts, un diemžēl, ne visi Latvijas iedzīvotāji saprot nodokļu maksāšanas jēgu.

Jau vēstīts, ka pēc ilgām un sarežģītām diskusijām, valdību veidojošās partijas beidzot izlēmušas par finansējuma avotu veselības aprūpei – papildu naudu plānots iegūt, par vienu procentpunktu palielinot sociālo nodokli. Pusi no tā maksās darba devējs, un pusi – darba ņēmējs.

Pašlaik obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas likme, ko maksā darba devējs, ir 23,59%, bet darba ņēmēja likme ir 10,5%. Valdības veidojošās partijas lēmušas par vienu procentpunktu palielināt sociālo nodokli, kas ļaus iegūt 70 – 80 miljonus eiro. Lai izvestu veselības aprūpes nozari no krīzes, nepieciešami 200 miljoni eiro, un vēl aptuveni 120 miljonus eiro plānots iegūt uz budžeta deficīta rēķina.

Palielinot nodokli, plānots arī saistīt valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus ar nodokļa nomaksu. Kā skaidro premjers, ģimenes ārstiem būs pieejama datu bāze, kurā viņi redzēs, vai cilvēks maksā nodokļus. Ja nodokļi maksāti, pacients varēs saņemt valsts apmaksātus izmeklējumus, analīzes un citus pakalpojumus, ko arī šobrīd nodrošina valsts. Ja nodokļi nav maksāti, valsts pacientam apmaksās tikai ģimenes ārsta vizīti, apkārtējiem bīstamo slimību ārstēšanu, neatliekamo palīdzību un grūtnieču aprūpi, par pārējiem pakalpojumiem cilvēkam būs jāmaksā pašam pēc noteiktā cenrāža.

Foto: Saeimas kanceleja