Bulgārija gatava bloķēt sarunu uzsākšanu par Ziemeļmaķedonijas iestāšanos ES

Bulgārija plāno bloķēt sarunu uzsākšanu par Ziemeļmaķedonijas iestāšanos Eiropas Savienībā (ES). Par to paziņojis Bulgārijas vicepremjers.

Kā zināms, 17. oktobrī notiks Eiropadomes sēde, kurā Eiropas Savienības dalībvalstu līderi apstiprinās sarunu uzsākšanu par Ziemeļmaķedonijas un Albānijas pievienošanos Eiropas Savienībai.

Tajā pašā laikā vairākas ES dalībvalstis joprojām šaubās par Ziemeļmaķedonijas iekļaušanu ES. Vairākām ES dalībvalstīm, sevišķi Francijai, Nīderlandei un Bulgārijai, ir bažas par bloka paplašināšanos, taču Eiropas Komisija uzskata, ka Ziemeļmaķedonija ir gatava sarunām un ir panākusi ievērojamu progresu cīņā pret korupciju un organizēto noziedzību.

Bulgārija gan paziņojusi, ka bloķēs sarunu uzsākšanu par Ziemeļmaķedonijas iestāšanos Eiropas Savienībā. Bulgārijas pretošanās iemeslam ir vēsturisks aspekts – bulgāru politiķi asi kritizējuši abu kaimiņvalstu vēsturiskās komisijas nespēju panākt kompromisu jautājumā par revolucionāra Georgija jeb Goces Delčeva vēsturisko lomu. Bulgārijas puse uzstāj, lai Ziemeļmaķedonija atzītu Goci Delčevu par etnisko bulgāru, savukārt Ziemeļmaķedonija uzskata Delčevu par maķedonieti

“Maķedonija nav izdarījusi pietiekami daudz, lai realizētu līgumu starp abām valstīm,” paziņojusi Bulgārija.

Patlaban Eiropas Savienības oficiālās kandidātvalstis ir vairākas, tostarp Albānija (kopš 2014. gada), Maķedonija (kopš 2005. gada), Melnkalne (kopš 2010. gada), Serbija (kopš 2012. gada) un Turcija (kopš 1999. gada).