Buceniece: Mazumtirdzniecība aug nepārliecinoši

Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem šī gada februārī mazumtirdzniecības uzņēmumu pārdošanas apjomi, neieskaitot degvielas mazumtirdzniecību, bija par 0.9% mazāki nekā iepriekšējā gada februārī (kalendāri izlīdzināti dati). Kritumu februārī noteikti nevar uzskatīt par tendenci.

Pēdējo mēnešu dati rāda, ka mazumtirdzniecības nozarē ir vērojama izaugsme, proti, pēdējā pusgada laikā mazumtirdzniecības pārdošanas apjomi ir vidēji auguši par 1.7%, bet izaugsme ir lēna un svārstīga. Tas, savukārt, liecina par to, ka mājsaimniecības bažīgi skatās uz nākotni un nepārliecināti tērē. Tajā pašā laikā darba tirgus situācija kopumā uzlabojas – bezdarbs lēnām sarūk, vidējā darba samaksa pieaug, kas ir pozitīva ziņa mājsaimniecībām. Šogad sagaidām, ka darba tirgus turpinās silt un pieaugs arī nodarbināto skaits. Tomēr mājsaimniecības, visticamāk, tam vēl nav noticējušas. Šai situācijai vajadzētu mainīties gada otrajā pusē, kad sagaidām, ka mazumtirdzniecībā izaugsme kļūs spējāka.

Milzīgu izrāvienu gan nesagaidīsim. Mazumtirdzniecības nozares sniegumu, protams, turpina negatīvi ietekmēt iedzīvotāju skaita sarukums. Tā ietekmē, piemēram, jau kādu laiku vērojams kritums pārtikas mazumtirgotāju pārdošanas apjomos. Cilvēki aizvien biežāk iegādājas preces Latvijas interneta veikalos – tirdzniecība pa pastu un internetā ir visstraujāk augošā mazumtirdzniecības apakšnozare. Tomēr statistikā neparādās dati par pirkumiem ārvalstu interneta veikalos, kuru apmēru ir grūti novērtēt, bet arī tas, visticamāk, ir strauji augošs. Jo vairāk cilvēki iegādājas preces ārpus valsts robežām, jo mazāk tie pērk šeit, kas ir zaudēti ienākumi Latvijas mazumtirgotājiem.

Agnese Buceniece, Swedbank ekonomiste