Briselē tiek spriests par Lielbritānijas turpmākajām attiecībām ar ES

Šodien, 28.augustā, tiekas Lielbritānijas un Eiropas Savienības (ES) pārstāvji, lai turpinātu sarunas par Apvienotās Karalistes izstāšanos no Eiropas Savienības. Lai gan termiņš tuvojas noslēgumam, sarunas rit lēni, tomēr ir cerība, ka pēc šodienas būs lielāka skaidrība par nākotni.

Vēl joprojām ir runa par trīs svarīgiem punktiem:

Pirmkārt, ir jāpanāk abu pušu piekrišana jautājumā par to, kas notiek ar Eiropas Savienības pilsoņu tiesībām, kuri pēc „Brexit” turpina dzīvi Lielbritānijā un tādā pašā veidā – britu tiesībām Eiropas Savienības dalībvalstīs.

Otrkārt, cik daudz vēl Lielbritānijai ir jāiemaksā Eiropas Savienības budžetā, lai izpildītu visas saistības, ko tā ir apņēmusies vēl būdama dalībvalsts.

Trešais svarīgais punkts un šodien viens no aktuālākajiem – kādas būs robežas starp Lielbritānijai piederošo Ziemeļīriju un Īrijas Republiku.

Vēl šobrīd autobraucēji no Belfāstas uz Dublinu turpina braukt pa lielceļiem robežkontroļu neapturēti. Eiropas Savienība septembra sākumā gatavojas publicēt redzējumu par situāciju Īrijā.

Dublina piedāvā Lielbritānijai neaiziet no Eiropas Savienības muitas savienības, pret, ko Londona iebilst, jo, ja reiz prom no bloka, tad prom.

Šis būs trešais sarunu raunds, un pavisam tuvu ir oktobris, kad visiem trim svarīgajiem jautājumiem jābūt izrunātiem un varētu virzīties tālāk. Taču tie ir sarežģīti jautājumi, kuros lēmumi izšķirs dzīves, likteņus un vēsturi, tādēļ, saprotams, steiga nav vēlama un to risināšanas smagums ir dabisks.

„Brexit” sarunas Briselē ilgs vairākas dienas, līdz ceturtdienai, 31. augustam, un tad Londonas delegācija atgriezīsies mājās, lai gatavotos nākamajai kārtai pēc mēneša.

„Brexit” sarunām teorētiski pilnībā būtu jānoslēdzas 2019. gada 29.martā, taču, vērtējot tempu, kādā tās notiek patlaban, tiek runāts, ka nolikto laiku, visām pusēm balsojot, visticamāk nāksies pagarināt.

Jau vēstīts, ka jūnija vidū Beļģijas galvaspilsētā Briselē aizsāktas vēsturiskas sarunas par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības. Abas puses vienojušās par sarunu tālāko gaitu un prioritātēm.

Lielbritānija marta beigās iesniedza Eiropadomes prezidentam Donaldam Tuskam premjerministres Terēzas Mejas parakstīto vēstuli par Lisabonas līguma 50.panta iedarbināšanu, oficiāli uzsākot izstāšanās procedūru no Eiropas Savienības. Tas aizsāks divu gadu garu “Brexit” procesu – līdz 2019. gada 29. martam jāpanāk vienošanās par pilnīgu izstāšanās pabeigšanu.

Jau vēstīts, ka Lielbritānijas pilsoņu vairākums šā gada 23.jūnijā notikušajā vēsturiskajā referendumā izšķīrās par Apvienotās Karalistes izstāšanos no ES. “Brexit” atbalstīja 51,9%, pret bija 48,1% balsstiesīgo iedzīvotāju.

Foto: StockSnap/https://pixabay.com/en/users/StockSnap-894430/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/