Biznesa konference “Grāmatvedība un nodokļi 2023”: Grāmatvedības nozarē arvien būtiskāku lomu ieņem digitalizācija un tehnoloģiju ieviešana organizācijās

Piektdien, 31. martā, tiešsaistē norisinājās biznesa konference “Grāmatvedība un nodokļi 2023”, kurā eksperti diskutēja par tālākajiem izaicinājumiem grāmatvedībā un jaunumiem nodokļu politikā. Kā atzina eksperti, tuvākajā nākotnē grāmatvedībā arvien lielāku lomu spēles digitalizācija un nepieciešamība pielāgoties darbam ar dažādām, jaunām programmām.

Kā atzina Latvijas Republikas Grāmatvežu asociācijas grāmatvedības ārpakalpojumu sniedzēju komitejas vadītāja Lilita Beķere, viens no galvenajiem grāmatvedības izaicinājumiem patlaban ir digitālā transformācija. “Šobrīd manuālo procesu automatizācija sniedz iespēju grāmatvežiem arvien vairāk laika koncentrēties uz augstākas pievienotās vērtības aktivitātēm. Tas, ko mēs visi sajūtām arī Covid laikā, ir “mākoņos” balstīta grāmatvedība, kas sniedz iespēju piekļūt informācijai no jebkuras vietas un jebkurā laikā,” sacīja eksperte.

Tāpat viņa norādīja uz to, ka grāmatveži izmanto arvien jaudīgākus datu analīzes rīkus, arī klientu apkalpošanā arvien nozīmīgāku lomu ieņem tehnoloģijas, kā rezultāta samazinās arī nepieciešamība pēc klātienes sapulcēm. Tāpat lielāka uzmanība tiek pievērsta kiberdrošībai, kura, ja par to nopietni nedomā, var kļūt par būtisku grāmatvežu problēmu.

Tam piekrita arī SIA “Excellent Latvia” pārstāvis Kārlis Klovāns, norādot, ka bez digitalizācijas nebūs iespēja iztikt. Pēc viņa teiktā, lai digitalizētu procesus uzņēmumos, svarīgi ir apzināt mērķi, noteikt plānu, procesus, palīgus, partnerus un IT risinājumus.

“Orients Audit & Finance” partnere biznesa attīstībā Jekaterina Novicka norādīja, ka šobrīd grāmatvedības nozare piedzīvo milzīgas strukturālas pārmaiņas un ik gadu šīs pārmaiņas skars arvien plašāku uzņēmumu loku Eiropas Savienībā un pasaulē: “Topošās pārmaiņas ir revolucionāras.”

Savukārt SIA “E-sabiedrības risinājumi”, viens no vadošajiem personas datu speciālistiem Latvijā Māris Ruķers atzina, ka uzņēmumiem arvien vairāk nāksies pievērst uzmanību arī personu datu apstrādei, kas grāmatvežiem būs zināms izaicinājums.

Plašs temats konferencē bija arī nodokļi, finanšu pratība un sankcijas. Kā atzina BDO Latvia nodokļu projektu vadītājs Artūrs Radziviļčuks, straujās attīstības un popularitātes dēļ valstis nav spējušas rast risinājumus, lai kontrolētu darījumus ar kriptoaktīviem, taču jau šobrīd Eiropas Savienība plāno izstrādāt un ieviest direktīvu DAC-8, kura mērķis ir izstrādāt risinājumu, lai efektīvi piemērotu nodokļus, balstoties uz faktu, ka kriptoaktīvu īpašības apgrūtina nodokļu administrācijas ar nodokli apliekamo notikumu izsekošanu un identificēšanu. Šādas direktīvas ieviešana noteiktu pakalpojumu sniedzējiem obligātu ziņošanu par darījumiem ar klientiem, kas dzīvo Eiropas Savienībā.

Savukārt COBALT vadošā speciāliste nodokļu jomā un nodokļu konsultāciju vadītāja Sabīne Vuškāne, informējot par aktualitātēm Pievienotās vērtības nodokļa (PVN) piemērošanā darījumiem internetā, pauda, ka tāpat tuvākajā nākotnē varētu būt vienota PVN reģistrācijas sistēma. “Nākotnē redzam virzību uz OSS turpmāku paplašināšanu, PVN deklarēšanas modernizēšanu un e- rēķinu ieviešanu, kā arī PVN sistēmas pielāgošanas platformu ekonomikai.”

Tāpat, iespējams, sekos arī jauni sankciju veidi. Kā atzina Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nelegāli iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas pārvaldes direktore Agnese Rudzīte, ģeopolitiskā situācija šobrīd ir ļoti mainījusies un, piemēram, tāds sankciju daudzums, kāds ir noteikts pret Krieviju, nav noteiks nekad pasaules vēsturē. Viņa neizslēdza, ka līdz ar to nākotnē varētu sekot vēl jauni sankciju veidi.

Savukārt grāmatvedības un nodokļu eksperte, konsultante, Latvijas Nodokļu konsultantu asociācijas biedrs Jadviga Neilande konferencē plašāk pastāstīja par to, kādus motivējošus labumus darba devējs var piedāvāt darbiniekiem, atzīstot, ka uzņēmumos arvien nozīmīgāku lomu ieņem bonusi, atvieglojumi un citas motivējošās lietas. “Es esmu novērojusi, ka ne visos gadījumos, izvēloties darbavietu, noteicošā ir alga. Ir gadījumi, kad cilvēki vēlas strādāt labā un draudzīgā atmosfērā. Un viens no instrumentiem ir arī šie labumi, kas tiek piedāvāti darbiniekiem,” sacīja J. Neilande.

Biznesa konferences ir strauji augošs biznesu konferenču organizators, kura rīkotās konferences tiešsaistē un klātienē apmeklējuši jau simtiem dalībnieku. Kopš 2020. gada Biznesa konferences organizējušas jau vairāk nekā 20 konferences par dažādām aktuālām tēmām.

Publicitātes materiāls