Bijušais britu vēstnieks Latvijā par “Brexit”: Ne visi apzinās situāciju, kurā esam nonākuši

Britu valdībā ir ļoti daudz domstarpību. Daudzi “Brexit” atbalstītāji visai vāji izprot, kā Eiropas Savienība (ES) darbojas un kas gaidāms tālāk, intervijā Latvijas Radio izteicās Londonā bāzētā Eiropas reformu centra ārpolitikas direktors, bijušais britu vēstnieks Latvijā Īens Bonds.

Pēc viņa sacītā līdz ar Lielbritānijas un Eiropas Savienības sarunām par valsts izstāšanās no bloka nosacījumiem arvien vairāk cilvēku Lielbritānijā sāk saprast, ko tad īsti ES mums dod. Savukārt britu valdība īsti nemaz neapzinās, kādās būs tālākās vienošanās.

“Vienīgais valdības pārstāvis, kurš skaidri apzinās to situāciju, kurā mēs esam nonākuši, ir finanšu ministrs Filips Hamonds. Manuprāt, viņš labāk par citiem saprot, ka Lielbritānijas pozīcijas ir vājas un valsts ekonomiskās pozīcijas tiks nopietni apdraudētas, ja mēs centīsimies aiziet no Eiropas Savienības bez jebkādas vienošanās,” intervijā sacīja Bonds.

Pēc viņa sacītā, šobrīd Apvienotā Karaliste ir ļoti vājā pozīcijā, kamēr Eiropas Savienības pozīcijas ir ļoti stipras. “Ir ļoti stingri ierobežojumi tam, ko Terēza Meja drīkst un var darīt. Turklāt nozīmīgs ir iekšpolitiskais faktors, jo viņa vada mazākuma valdību un ir atkarīga no Ulsteras unionistu partijas, kurai ir savas ļoti šauras intereses Ziemeļīrijā,” skaidroja bijušais britu vēstnieks Latvijā.

Viņaprāt galvenais izaicinājums “Brexit” sarunās joprojām būs Īrijas robežas. Lai arī Bonds atzīst, ka “Brexit” sarunās progress ir sasniegts, nevajadzētu domāt, ka tās ir stāsta beigas. “Ir vēl ļoti daudz darāmā,” sacīja Bonds.

Jau vēstīts, ka Eiropas Parlaments devis zaļo gaismu “Brexit” sarunu nākamās fāzes sākšanai. Gaidāms, ka turpmākās diskusijas būs saistītas ar nākotnes ES un Lielbritānijas attiecībām.

Pirms gandrīz nedēļas Lielbritānija un Eiropas Savienība vienojusies par tā dēvētā “Brexit” nosacījumiem – jautājumiem, kas skar “šķiršanās rēķinu”, ES pilsoņu tiesības un Ziemeļīrijas robežu.

Eiropas Parlaments trešdien balsojumā atbalstīja “Brexit” sarunu nākamās fāzes sākšanu, norādot, ka līdzšinējās sarunās ir panākts pietiekams progress.

Par “Brexit” sarunu nākamās fāzes sākšanu par nākotnes un tirdzniecības attiecībām šonedēļ samitā vēl balsos Eiropas Savienības valstu līderi.

Foto: Shutterstock