Biedrība: Sodiem par nelikumīgu dzīvnieku tirdzniecību jāmotivē ievērot likumus

Latvijas Veterinārārstu biedrība atkārtoti mudina Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisiju Dzīvnieku aizsardzības likuma grozījumos būtiski paaugstināt sodus par nelikumīgu dzīvnieku tirdzniecību – no pašreizējiem 110 eiro līdz 1750 eiro privātpersonām un no pašreizējiem 210 eiro līdz 3000 eiro juridiskām personām. Pašlaik peļņa no nelikumīgiem darījumiem ar dzīvniekiem, tostarp nelegālās dzīvnieku tirdzniecības no trešajām valstīm caur Latviju kā tranzītvalsti, būtiski pārsniedz maksimālos sodus, tādejādi nemotivējot nelikumīgas peļņas guvējus ievērot likumus.

Turklāt, kā liecina vairāki pēdējā laika notikumi dažādās Eiropas valstīs, nelikumīga dzīvnieku tirdzniecība tranzītā no trešajām valstīm var beigties ar to, ka negodprātīgajiem tirgoņiem konfiscētie dzīvnieki tiek eitanazēti.

Tautsaimniecības komisijas deputāti gan ir sākuši diskusijas par sodu dubultošanu, taču LVB ieskatā tas nav adekvāti situācijā, ka sods jau sākotnēji noteikts nepamatoti zems. Uzskatām, ka komisijas deputāti nav iedziļinājušies, cik bīstami ir atlikt soda paaugstināšanu un kā zems sods var novest pie dzīvnieka eitanāzijas.

Tā saucamie atsavināšanas pārkāpumi, par kuriem LVB pieprasa būtiski paaugstināt sodus, ir apzināta dzīvnieka nereģistrēšana un nevakcinēšanu pret trakumsērgu, dzīvnieku pārdošanu zem atļautā vecuma un ar viltotiem vai neatbilstošiem dokumentiem, vai vispār bez jebkādiem dokumentiem.

Par šādiem negodīgo tirgotāju pārkāpumiem dzīvnieks var zaudēt dzīvību. Daudzās valstīs kā sods par šādiem pārkāpumiem ir paredzēta dzīvnieka eitanāzija. Piemēram, Dānijas, Zviedrijas, Norvēgijas un Somijas un citu valstu atbildīgie dienesti regulāri informē sabiedrību par konfiscētiem dzīvniekiem, kas tiek eitanazēti tikai tāpēc, ka ir par jaunu, vai tāpēc, ka ieceļošanas brīdī tiem nav vajadzīgo dokumentu. “Katra ES dalībvalsts, kas nav bijusi pietiekami modra un izdarījusi visu, lai tās sodi mazinātu atsavināšanas pārkāpumus, ir līdzatbildīga par eitanazētajiem dzīvniekiem. Tāpēc LVB ieskatā Latvijai šie sodi nekavējoties jāpalielina līdz būtiskam apmēram, lai tie atturētu no pārkāpumiem pirms dzīvnieki cieš,” norāda LVB priekšsēdētājs Ilmārs Dūrītis.

Piemēri par dažādu valstu kontrolējošo dienestu pieņemtajiem lēmumiem par to dzīvnieku eitanāziju, kuriem izcelsmes valstī pieļauti atsavināšanas pārkāpumi: