“Bezkompromisa tiesiskuma” politiķi jau piebremzējuši kriminālprocesu par Meroni shēmām

Naftas pārkraušanas termināls Ventbunkers ar viltīgu shēmu palīdzību nonācis Šveices advokāta Rūdolfa Meroni kontrolē. Par uzņēmuma vienīgo patiesā labuma guvēju kļuvusi Austrijas pilsone Ursula Haranda, kura publiski tiek dēvēta par Meroni grāmatvedi, vēsta laikraksts “Diena”.

Laikraksts norāda, ka pateicoties trūkumiem Latvijas likumdošanā, akciju sabiedrības var atļauties slēpt savu akcionāru sarakstus, un šo iespēju jau vairāk nekā desmit gadus izmanto arī Meroni pakļautībā esošais Ventbunkers, kas jau vairākus gadus nav iesniedzis arī gada pārskatus. Taču, kad beidzot uzņēmuma vadība bija spiesta atklāt tā patiesos labuma guvējus, izrādījās, ka pašlaik par vienīgo Ventbunkera oficiālo īpašnieci ir kļuvusi 1969. gadā dzimusī Austrijas pilsone Ursula Haranda.

Patieso labuma guvēju saraksta dati liecina, ka Ventbunkers pašlaik oficiāli pieder Austrijā reģistrētajai IAG Industrieanlagen GesmbH un Britu Virdžīnu salās reģistrētajai kompānijai Eurocom International Ltd, aiz kuras stāv vēl vesela virkne Eiropā, Latvijā un ārzonās reģistrētu kompāniju. To vidū ir arī tādas saistībā ar Meroni un Ventspils uzņēmējiem minētas kompānijas kā London Industry Limited, Topmar Baltic Investments, Tomika International N.V., Yelverton Investment B.V. u. c. Kopumā Ventbunkera patieso labuma guvēju sarakstā ir fiksētas četras dažāda garuma kontroles ķēdes, taču to galā kā vienīgā oficiālā kontrolētāja uz īpašumtiesību pamata ir Haranda, kuras vārds figurējis uzņēmumos, kas cieši saistīti ar Meroni vārdu, tostarp arī grāmatvedības un konsultāciju uzņēmumā Perlogis GmbH, kurā viņa ir partnere, izpildmenedžere un grāmatvedības menedžere vienlaikus. Taču Ventbunkerā, kura vērtība lēšama virs simt miljoniem eiro, Haranda neieņem nevienu amatu.

“Šī situācija nozīmē, ka Ventbunkers ir nonācis faktiskā Šveices advokāta pārziņā, turklāt tā akciju “pirkuma” shēma īstenota, izmantojot paša uzņēmuma finanšu līdzekļus, zaudētājos paliekot Latvijas valstij,” vēsta laikraksts. Tiek lēsts, ka Meroni shēmu dēļ Latvijas valstij nodarīti zaudējumi 50- 70 miljonu eiro apmēra.

“Ventbunkers nu jau pieder ārvalstniekam Meroni. Tam pašam, kuram tieneši ir uzticējuši [Lemberga] arestētas mantas glabāšanu un ilgstoši ignorējuši likumā noteikto pienākumu kā procesa virzītājai reaģēt uz ziņām par arestētas mantas izšķērdēšanu,” teikts uzņēmuma pārstāvja Rīgas apgabaltiesai iesniegtajā dokumentā.

Pēc “Diena” rakstītā, šajā dokumentā detalizēti aprakstīts, ka Meroni par pašu arestēto uzņēmumu finanšu līdzekļiem ir iegādājies savā kontrolē 5/7 daļas Ventbunkera, iepriekš noorganizējot AS Ventspils nafta akciju paketes pārdošanu par mākslīgi samazinātu cenu. Šīs shēmas rezultātā valstij potenciāli nodarītais zaudējums bijis vismaz 50 miljoni eiro.

Lai arī saistībā ar šiem faktiem sākts kriminālprocess, “Dienas” rīcībā esošā informācija liecina, ka tagad, kad tiek pieminēta Saeimā valdošās koalīcijas pārstāvju iespējamā finansiālā saistība ar Meroni, tas ir piebremzēts.

Pērn atklātība nonākušās elektroniskās sarakstes atklāj, ka komplicētajā finanšu shēmā esot piedalījies arī prokurors Juris Juriss, kurš izpalīdzējis Meroni un viņa juridiskajiem kompanjoniem. Vispirms atklātība nonāca ziņas, kas uzskatāmi apliecināja, ka prokuratūras pārstāvji palīdzējuši Meroni veikt iecerēto darījumu, par būtisku samazinātu cenu pārdodot Ventspils naftas akciju kontrolpaketi un pirms šī darījuma apejot tiesu, kas atļauja būtu vajadzīga.

Tāpat atklājies, ka Meroni apkalpojošā advokātu biroja Spilbridge pārstāve Benita Balana informējusi Šveices advokātu, ka tieši saskaņā ar Jurisa sniegtajam instrukcijām viņa esot nodevusi Šveices advokāta vēstuli Ģenerālprokuratūras sekretariātā.

Mainoties politiskajai situācijai valstī, Valsts policijā tagad ir saņemts advokātu biroja pārstāvju vai ar tiem saistītu personu iesniegums ar lūgumu sākt kriminālprocesu saistībā ar šīs informācijas publiskošanu, kas tiek dēvēta par korespondences noslēpuma pārkāpšanu vai atklāšanu.

Tā vien šķiet, ka mainoties valdībai, jauns izaicinājums turpināt iesāktās, par tiesiskām grūti nosaucamas darbības, ir pavēries arī Rūdolfam Meroni, par kura grezno dzīvesveidu, izsaimniekojot Latvijas naudu, varētu sarakstīt gandrīz vai veselu romānu.

Foto: F64