Bezdarbs iepriekšējā līmenī – iespējams, tikai pēc 8-10 gadiem

Lai gan pēdējos mēnešos ir vērojama bezdarba līmeņa pakāpeniska krišanās, atgriešanās pie iepriekšējo gadu līmeņa nenotiks ne šogad, ne arī nākamgad.

Ekonomists Uldis Osis portālam «Apollo» atzina, ka ir grūti prognozēt, kad bezdarbs atgriezīsies iepriekšējo gadu līmenī. Ja optimistiski – tad tas var notikt pēc gadiem četriem, pieciem, bet var arī būt, ka tikai pēc astoņiem, desmit gadiem.

«Priekšnoteikumi optimistiskajam scenārijam vairāki – veiksmīgas strukturālas reformas Latvijā, lata devalvācija par 25-30%, labvēlīgs ārējais tirgus, stabila politiskā situācija pēc 10. Saeimas ievēlēšanas un stipra valdība, tāda, kas sāk aizstāvēt Latvijas nacionālās intereses un ir profesionāla. Ja tas tā nav, tad pesimistiskais scenārijs,» skaidro ekonomists.
Viņš arī norāda, ka Latvijā ir jānostiprinās uzņēmējdarbības sektoram, kas konkurētspējas ziņā pārsvarā Latvijā vēl ir vājš – vāji menedžeri, atpalikusi tehnoloģija, nav inženieru un maz kvalificētu strādnieku.

«Ir tikai daži lieli uzņēmumi, kas spēj investēt zinātnē, finansēt sev vajadzīgo izglītību, ieskaitot doktorantus un «vilkt» plejādi mazo uzņēmumu, kas sniedz tiem pakalpojumus un piegādā izejvielas. Bet to ir pārāk maz, līdz ar to maz arī darbavietu,» spriež Osis.

Savukārt, lai arī radošajās nozarēs ir daudz talantīgu cilvēku, «pat veselas pasaules līmeņa zvaigžņu plejādes», problēma ir labu menedžeru trūkums, kas spētu no tā īstenot kārtīgu biznesu un pelnīt naudu ar talantiem sev un valstij.

Viņaprāt, lai veidotos daudz labu darbavietu vispirms nepieciešams intelektuālais un profesionālais kapitāls. Tad tikai finanšu kapitāls. Kamēr neattīstīsies pirmais, nebūs arī otrā un būs maz labu darbavietu.
Tomēr Osis uzskata, ka no tā, ka bezdarbnieku skaits valstī ir nedaudz samazinājies, nevar izsecināt, ka bezdarba līmenis tiešām sācis kristies un ekonomika atveseļojas.

«Es pieļauju iespēju, ka kādos mēnešos šogad tas var vēl pat pieaugt, jo Eiropas Savienības ekonomika, kas būtiski ietekmē arī situāciju pie mums, ir ļoti nestabila un tāda visdrīzāk saglabāsies visā šī gada laikā,» prognozē ekonomists.