Belēvičs: Straujais akciju kritums: veselīga korekcija vai sākums dziļākām problēmām?

“Laiks rādīs, vai šī ir tikai korekcija vai tomēr iezīmē plašākas tendences globālajā kapitāla vērtspapīru tirdzniecībā,” komentējot straujo kritumu ASV akciju tirgū, kas vakar turpinājās arī Āzijas un Eiropas tirgos,  saka Luminor ekonomikas eksperts Gints Belēvičs.

Daudzi eksperti šo cenu kritumu uzskata par veselīgu korekciju, kas tirgum bija nepieciešama, jo jau ilgāku laiku akciju cenas ir augušas bez vērā ņemamu kritumu periodiem. Tā kā globāli fundamentālie rādītāji joprojām ir ļoti labi – IKP aug gandrīz visās pasaules valstīs, bezdarbs turpina samazināties un arī inflācija ir mērena – šādam viedoklim ir pamats. Tomēr tirgu bažīgu dara inflācijas gaidas, kas potenciāli varētu izpausties arī augstākās procentu likmēs. Tas savukārt varētu destabilizēt finanšu tirgus, kuri gadiem balstīti ar ļoti pretimnākošo monetāro politiku un zemām procentu likmēm.

Šīs investoru bailes arī ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc tie izvēlējušies arvien vairāk atbrīvoties no riskantajiem aktīviem, piemēram, uzņēmumu akcijām vai izejvielām, nemaz nerunājot par kriptovalūtām, kur, piemēram, Bitcoin vērtība mēneša laikā ir zaudējusi divas trešdaļas no savas vērtības.

Mazāk populārs ir viedoklis, ka pēdējo desmit dienu laikā novērotie kritumi ASV akciju tirgū ir tikai sākums dziļākām problēmām, kas varētu iestiepties ilgākā periodā. Akciju tirgus bieži vien ir priekšvēstnesis notikumiem reālajā ekonomikā, jo spēj daudz ātrāk reaģēt uz izmaiņām tirgos un dažādiem nākotnē plānotiem notikumiem. Tāpēc nav izslēgts, ka tuvākajā laikā varam sagaidīt recesijas iestāšanos ASV, kas savukārt varētu “saindēt” arī citu valstu ekonomisko attīstību. ASV šobrīd bezdarbs sasniedzis pēdējo 17 gadu zemāko līmeni, algas augušas visstraujāk pēdējo astoņu gadu laikā, kas varētu liecināt par ekonomikas pārkaršanas draudiem.